18 דצמבר 2017 ל' כסלו תשע"ח
מעודכן לתאריך  19.08.2012  באדיבות ה 

פרכוסי חום - מידע רפואי

(Febrile seizures, febrile convulsions)

מבוא לפרכוסי חום

פרכוסי חום הם תופעה שכיחה אצל ילדים. מדובר בהתקפי פרכוס המופיעים בזמן עליית חום הגוף מעל ל- 38 מעלות צלזיוס, בדרך כלל עקב זיהום נגיפי או חיידקי.

מפחיד אבל לא מסוכן

עבור ההורים, לראות את ילדם מפרכס זו חוויה מפחידה, בפרט בפעם הראשונה. הורים רבים שראו את ילדיהם מפרכס בפעם הראשונה חששו כי הוא נמצא בסכנת חיים. רובם המכריע של מקרי הפרכוס אינם מסוכנים ואינם גורמים נזק בריאותי ארוך טווח.

מה לעשות אם ילדכם מפרכס?

פרכוס חום ימשך 5-7 דקות ובדרך כלל לא יותר מרבע שעה. תוך כדי פרכוס הילד עלול לאבד את הכרתו, לגלגל את עיניו, לאבד שליטה על סוגרים ולנפנף בכל גפיו בתנועות בלתי רצוניות.
פרכוס, עם או ללא חום, מחייב פנייה דחופה לחדר מיון באמצעות אמבולנס.
  • אם ילדכם מפרכס השכיבו אותו על צדו כדי שלא יחנק במקרה שיקיא. ודאו כי הוא שוכב במקום בטוח ואינו בסכנת נפילה עקב תנועות הגוף הבלתי רצוניות. חייגו 101 (מד"א) והזמינו אמבולנס. אל תנסו לפתוח את פיו של הילד או להוציא את לשונו.
 
עד להגעת האמבולנס, הפשיטו את בגדיו כדי להקל על נשימתו וקררו את גופו באמצעות רטיות לחות על הראש והגוף. אין להכניס את הילד המפרכס לאמבטיה או למקלחת.
פעלו באותו אופן גם אם לילדכם אין חום.

מה קורה בעת פרכוס חום?

באופן תקין, תאי עצב (נוירונים) במוח מעבירים מידע מאחד לשני באמצעות אותות חשמליים. פרכוס מתרחש כאשר הפעילות החשמלית של תאי העצב משתבשת וקבוצת תאי עצב שולחת בו זמנית אותות חשמליים מרובים, ללא בקרה. אצל ילדים קטנים שחום גופם עולה עלול לחול שיבוש מסוג זה בפעילות החשמלית המוחית, שיתבטא כפרכוס.
פרכוסי חום אצל ילדים הם לרוב פרכוסים טוניים-קלוניים (Tonic clonic seizures). התקף טוני-קלוני כולל איבוד הכרה, התקשחות של שרירי הגוף ולאחר מכן עוויתות (התכווצויות לא רצוניות) של הגפיים, בשני צדי הגוף. לעתים ייתכן איבוד שליטה על הטלת השתן והצואה במהלך הפרכוס.
הגורם לפרכוסי חום אינו ידוע אם כי קיים קשר עם עליית חום הגוף מעל 38 מעלות צלזיוס. במרבית המקרים חלה עלייה בחום הגוף בזמן זיהום נגיפי או חיידקי. לעתים התופעה שכיחה בקרב בני המשפחה. ישנן עדויות לכך שגורמים תורשתיים (גנטיים) מעורבים בנטייה לפרכוסי חום. עם זאת, בחלק ניכר מן המקרים לא נמצא גורם סיכון כלשהו לפרכוסי חום.

סוגים של פרכוסי חום

פרכוסי חום נחלקים לשני סוגים עיקריים:
  • פרכוס חום פשוט (Simple Febrile seizure)
  • פרכוס חום מורכב (Complex Febrile Seizure)
 

פרכוס חום פשוט

רוב פרכוסי החום (כ- 8 מתוך 10 מקרים) הם פרכוסי חום פשוטים. לפרכוס חום פשוט המאפיינים הבאים:
  • פרכוס טוני-קלוני.
  • פרכוס שנמשך פחות מ- 15 דקות.
  • אין הישנות במהלך אותה מחלת חום.
 

פרכוס חום מורכב

פרכוסי חום מורכבים שכיחים פחות מפרכוסי חום פשוטים (כ- 2 מכל 10 מקרים). פרכוס חום ייחשב מורכב אם הוא בעל אחד או יותר מהמאפיינים הבאים:
  • נמשך יותר מ- 15 דקות.
  • פרכוס מוקדי (focal seizure) - פרכוס של צד אחד של הגוף (בניגוד לפרכוס טוני-קלוני) או של אזור גוף מסוים.
  • פרכוסים חוזרים תוך 24 שעות מהפרכוס הראשון או במהלך אותה מחלת חום.
  • הילד אינו מתאושש לגמרי מהפרכוס תוך שעה או שישנם סימנים מוקדיים לא תקינים בבדיקה עצבית (נוירולוגית).
 

מהי שכיחות פרכוסי חום?

פרכוסי חום הם תופעה שכיחה אצל ילדים. 2-5% מהילדים חווים לפחות פרכוס חום אחד במהלך חייהם. מרבית המקרים מתרחשים בגילאי חצי שנה עד 3 שנים. הגיל הממוצע הוא שנה וחצי.

פרכוסי חום ואפילפסיה

הורים רבים חוששים שילד שסובל מפרכוסי חום יסבול בעתיד מאפילפסיה. אפילפסיה היא מצב המאופיין בפרכוסים חוזרים שאינם קשורים לעליית חום הגוף.
אמנם פרכוסי חום עלולים להגביר מעט את הסיכון לאפילפסיה בעתיד, בעיקר אם מדובר בפרכוסי חום מורכבים ואם ישנם גורמי סיכון נוספים, אולם מדובר בסיכון נמוך מאוד.
ילד שסבל מפרכוס חום פשוט ללא גורמי סיכון נוספים לאפילפסיה נמצא בסיכון של 1:50 ללקות באפילפסיה (בהשוואה ל- 1:100 בכלל האוכלוסייה). פרכוס חום מורכב ונוכחות גורמי סיכון נוספים מעלים את הסיכון לכ- 1:20.

סיכויי ההחלמה

כמעט כל הילדים שסבלו מפרכוסי חום מחלימים באופן מלא. אין דיווחים על מקרי מוות שנגרמו כתוצאה מפרכוסי חום.
מחקר רחב היקף שבחן מעל מליון וחצי ילדים שסבלו מפרכוסי חום לא מצא כל עדות לסיכון מוגבר למוות פתאומי ובלתי מוסבר גם שנים לאחר הפרכוס (הן בתקופת הילדות והן בבגרות).