18 דצמבר 2017 ל' כסלו תשע"ח
מעודכן לתאריך  19.08.2012  באדיבות ה 

פרכוסי חום

(Febrile seizures, febrile convulsions)

אבחון פרכוסי חום

הבירור כולל ניסיון לקבוע את סוג הפרכוס (פשוט או מורכב) וכן את הסיבה לעליית החום. חשוב לשלול מצבים ומחלות אחרים (נדירים יותר) שגורמים לסימפטומים הדומים לפרכוס חום, כגון דלקת בקרומי המוח (מנינגיטיס).

בדיקת רופא

ברוב המקרים יגיע הילד לבדיקת רופא לאחר שהפרכוס חלף. לפיכך תכלול הבדיקה תשאול של ההורים או של מבוגר אחר שנכח בזמן ארוע הפרכוס, על מנת לנסות לקבוע אם מדובר בפרכוס פשוט או מורכב.
מדידה מדויקת של משך הפרכוס או צילום של הפרכוס בוידאו בזמן אמת עשויים לספק מידע רב.
בדיקה גופנית מקיפה שכוללת בדיקה עצבית (נוירולוגית) חשובה לאיתור זיהום אפשרי ולאיתור של סימנים להפרעה עצבית (אם ישנם כאלה).

בדיקות דם ושתן

בדיקות דם ושתן תבוצענה על מנת לאתר סימנים האופייניים לזיהום חיידקי או נגיפי.

בדיקות נוספות

בחלק מהמקרים תידרשנה בדיקות נוספות ואף יומלץ על אשפוז והמשך מעקב. זאת בעיקר אם ישנם סימפטומים חריגים או ממצאים בלתי תקינים בבדיקה העצבית.
בדיקות נוספות יכולות לכלול:
  • אלקטרואנצפלוגרפיה (Electroencephalography, EEG)- רישום הפעילות החשמלית של המוח
  • ניקור מותני (Lumbar Puncture, LP)
 

אלקטרואנצפלוגרפיה (EEG)

בדיקה זו מודדת את הפעילות החשמלית במוח. הבדיקה מתבצעת על ידי הנחת אלקטרודות (מדבקות מתכת) על הקרקפת ורישום פעילותם של גלי המוח. פעילות לא תקינה עלולה להצביע על אפילפסיה. הבדיקה אינה פולשנית ואינה גורמת לכאב.
מחקרים עדכניים מטילים ספק בחשיבותה של בדיקה זו כחלק מהבירור במקרה של פרכוסי חום.

ניקור מותני (LP)

במהלך בדיקה זו נלקחת דגימה מהנוזל המוחי-שדרתי (Cerebrospinal Fluid, CSF). זהו נוזל צלול המקיף את עמוד השדרה והמוח ומספק להם הגנה.
דגימת הנוזל מתבצעת על ידי החדרת מחט בין חוליות עמוד השדרה בגב התחתון, בגובה המותן. התהליך מבוצע תחת אלחוש מקומי, על מנת למנוע תחושת כאב.
ניקור מותני הוא כלי אבחון יעיל מאד כדי לאבחן זיהום במוח או במערכת העצבים.