21 ינואר 2018 ה' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  18.11.2012  באדיבות ה 

הפרעת דחק פוסט טראומטית - מידע רפואי

Post traumatic stress disorder

טיפול בהפרעת דחק פוסט טראומטית

הטיפול בהפרעת דחק פוסט טראומטית מתחיל בדרך כלל בהערכה פרטנית, שבעקבותיה ניתן לבנות תוכנית טיפולית לפי צרכי המטופל. אף פעם לא מאוחר לפנות לעזרה ואפשר לטפל בהפרעה פוסט טראומטית גם אם עברו שנים מאז האירוע הטראומטי.
הרופא המטפל יכול להפנות את החולה לייעוץ, לטיפול פסיכולוגי או לטיפול פסיכיאטרי. אנשי המקצוע יתייחסו בהבנה וברגישות למטופל ויסבירו בצורה ברורה את תוכנית הטיפול. כדי שהטיפול יהיה יעיל, חשוב שהאדם עצמו ובני משפחתו יבינו שהפרעת דחק פוסט טראומטית היא בעיה רפואית מוכרת השייכת לתחום של הפרעות חרדה, שחלק מהאנשים עלולים ללקות בה לאחר אירוע טראומטי.
הפרעת דחק פוסט טראומטית מטופלת לרוב באמצעות פסיכותרפיה, תרופות ושילוב של שניהם. נעיר כי הטיפול הפסיכולוגי והטיפול התרופתי יכולים לסייע גם לטיפול בבעיות נפשיות אחרות הקשורות לחוויה הטראומטית, כמו דיכאון, חרדה או התמכרות לסמים או לאלכוהול.
חשוב להבהיר למי שלוקה בהפרעת דחק פוסט טראומטית שאל לו או לה להתמודד עם הנטל הקשה הזה לבד. הטיפול יהיה יעיל יותר כאשר יהיה מעגל תמיכה של בני משפחה וחברים. מצד שני לא חייבים לדבר על החוויות הטראומטיות כאשר לא חשים בצורך בכך. גם בילוי סתמי במחיצת אנשים אהובים יכול להוות גורם מרפא ומנחם.
מעבר לטיפול הפסיכולוגי והתרופתי מומלץ להצטרף לקבוצת תמיכה.

פסיכותרפיה

קיימות מספר צורות של פסיכותרפיה שמשמשות לטפול הן בילדים והן במבוגרים הלוקים בהפרעת דחק פוסט טראומטית. השיטה טיפולית מותאמת על פי הסימפטומים של המטופל ועל פי מצבו האישי.
ניתן לנסות סוג אחד של טיפול פסיכולוגי ואז לעבור לאחר, או לשלב אלמנטים של כמה סוגים ביחד. ניתן להתנסות בטיפול פרטני, טיפול קבוצתי או בשניהם. הטיפול הקבוצתי מאפשר גם ליצור קשרים עם אנשים אחרים שעברו חוויות דומות.
סוגי טיפול פסיכולוגי נוספים המשמשים לטיפול בהפרעת דחק פוסט טראומטית כוללים:
  • טיפול קוגניטיבי - סוג של טיפול שמבוסס על שיחות עם המטפל ומסייע לזיהוי של דפוסי חשיבה בעלי נטייה להרס עצמי.
  • טיפול בחשיפה - שיטת טיפול התנהגותי המסייעת להתעמת בצורה בטוחה עם הדברים שגורמים להפרעה או למצוקה, כדי שניתן יהיה ללמוד להתמודד איתם בצורה יעילה.
 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT) Cognitive Behavioral Therapy)

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מבוסס על למידה של מיומנויות שיעזרו לאדם לשנות את תהליכי החשיבה השלילית. הטיפול כולל בין היתר שימוש בדימויים שכליים של האירוע הטראומטי, במטרה לסייע לאדם לעבד את הטראומה ולהשיג שליטה על הפחדים שיש לו ועל המצוקה.

עיבוד מחדש והקהיית תחושות באמצעות תנועות העיניים EMDR) Eye Movement Desensitization and Reprocessing)

תהליך ה-EMDR מתבסס על הזזת העיניים מצד לצד בזמן שאדם נזכר בהתרחשות הטראומטית. מתברר שהליך זה עוזר להפחית את המצוקה אצל אנשים רבים שסובלים מהפרעת דחק פוסט טראומטית. שיטת EMDR מסייעת לחשוב, להתנהג ולחוש טוב יותר.
כל השיטות המוזכרות עשויות לעזור להחזיר את השליטה על הפחד שהופיע אחרי האירוע הטראומטי. סוג הטיפול שמתאים לכל מקרה ומקרה תלוי במספר גורמים הנדונים בפירוט עם המומחה המטפל מתחום בריאות הנפש.

טיפול תרופתי

מספר סוגי תרופות עשויים להקל על הסימפטומים של הפרעת דחק פוסט טראומטית:

נוגדי דיכאון

נוגדי דיכאון יכולים לסייע להקלה של דיכאון ושל חרדה וכן לשפר את בעיות השינה ואת הריכוז. התרופות הנפוצות ביותר לטיפול בהפרעה פוסט טראומטית הן מעכבים בררניים של ספיגה חוזרת של סרוטונין (SSRI) כמו פארוקסטין (paroxetine), המשווקת בישראל בשמות הבאים: סרוקסט®, פקסט®, פרוטין® ופארוקסטין טבע®.
לא מומלץ לרשום תרופות ממשפחת SSRI למטופלים מתחת לגיל 18, למרות שרופא מומחה יכול לאפשר שימוש כזה בפלואוקסטין (fluoxetine) בעת הצורך. התרופה משווקת בישראל בשמות הבאים: פרוזק®, פלוטין® ופריזמה®.

תרופות הרגעה

בדרך כלל, תרופות הרגעה ממשפחת הבנזודיאזפינים (Benzodiazepines) יעילות נגד חרדה, בעיות שינה ונטייה לעצבנות. למרות שתרופות אלה מביאות להקלה מהירה, משתמשים בהן בזהירות רבה, בגלל שהן עלולות לגרום לתלות אצל חלק נכבד מהלוקים בהפרעה פוסט טראומטית.
כאשר אדם סובל מסיוטים חוזרים, התרופה פרזוסין (prazocin), המשווקת בשם היפוטנס®, עשויה לסייע. התרופה משמשת לטיפול ביתר לחץ דם והיא מסוגלת לחסום את התגובה לנוראפינפרין, שהוא מתווך עצבי בעל השפעה דומה לזו של אדרנלין. בפעולתה זו עשויה התרופה להפחית או להעלים סיוטים שרבים מהלוקים בהפרעת דחק פוסט טראומטית סובלים מהם.

אילו תרופות מתאימות לי

בחירת התרופות המיטביות לטיפול תלויה בסימפטומים ובמצב האישי של כל מטופל ומטופל. המטרה היא למצוא את התרופה היעילה ביותר שיש לה את תופעות הלוואי המועטות ביותר עבור המטופל. לעיתים, עד שמאתרים תרופה כזו יצטרך המטופל לנסות מספר תרופות.
נטילת תרופה יעילה מניבה שיפור במצב הרוח ובסימפטומים אחרים תוך מספר שבועות. חשוב לדווח לרופא המטפל על כל תופעות הלוואי או הבעיות שהמטופל נתקל בהן בזמן השימוש בתרופה, כדי שהרופא יוכל לשקול החלפתה במידת הצורך. ככלל, בעת נטילת תרופה חדשה יש להיות נתונים למעקב רפואי.