21 ינואר 2018 ה' שבט תשע"ח

קול קורא לגיוס משתתפים למחקר בנושא צאצאים של חולי אלצהיימר

בימים אלו נערך במסגרת 'מכבי שירותי בריאות', בשיתוף המרכז הרפואי שיבא, תל השומר, מחקר בו נבדקים צאצאים של חולי אלצהיימר על מנת להעריך האם הם נמצאים בסיכון מוגבר ללקות גם כן במחלה. אלצהיימר היא מחלה ניוונית של המוח המתבטאת באיבוד הדרגתי של יכולותיו התפקודיות.

 
שיטיון (בלעז, דמנציה) הוא כינוי לאוסף מחלות המתבטאות בירידה בזיכרון וביכולות נוספות לרבות שפה, יכולת זיהוי, חשיבה, התמצאות ותכנון. מחלות אלו מתאפיינות גם בשינויים ובהפרעות התנהגות קשות הכוללות דיכאון, תוקפנות, חרדה, מחשבות לא הגיוניות ואי שקט. שכיחות מצבי שיטיון עולה עם הגיל ומגיעה ללמעלה מ- 40% מהאוכלוסייה לאחר גיל 85.
 
בכל מצבי השיטיון קיימת ירידה מתמשכת ביכולותיו התפקודיות של המטופל, שבסופו של דבר נזקק לתמיכה וסיוע בכל תחומי התפקוד היומיומי הבסיסי. מצבי שיטיון גורמים לנטל כבד על המטופל, על משפחתו ועל החברה ככלל.
 
מחלת אלצהיימר נחשבת לסוג השכיח ביותר של שיטיון. המחלה תוארה לראשונה על ידי ד"ר אלואז אלצהיימר אצל אישה בת 51, לפני למעלה מ- 100 שנים. אלצהיימר תיאר משקעים של חומר הנקרא 'עמילואיד' בין תאי המוח וכן משקעים של חלבון בשם 'טאו' בתוך התאים. עד היום נחשבים שינויים אלו לגורמי המחלה.
 
אף שבשנים האחרונות פותחו אמצעים טיפוליים רבים, טרם נמצא מרפא לאלצהיימר. התרופות הניתנות כיום לטיפול במחלה מאטות את קצב התדרדרותו של המטופל, אך אינן מסוגלות לרפא את מחלתו. גם תרופות מבטיחות כביכול בשלב הניסויי, נכשלו בשלב הטיפול בבני אדם. הסבר אפשרי לכך הוא כי במועד האבחון של אדם כלוקה באלצהיימר מדובר בשלבי מחלה מתקדמים ובפגיעה מוחית ועצבית נרחבת.
 
לפיכך, המגמה במחקרים הנערכים כיום היא להגדיר מראש את האוכלוסייה הנמצאת בסיכון ללקות במחלה ולתת לאנשים אלו טיפול מונע או טיפול שיעכב את התפרצותה. במחקרים קודמים נמצא כי גורמים בתקופת הילדות ובגילאי אמצע החיים קשורים בסיכון מוגבר מחד, או מופחת מאידך, ללקות באלצהיימר. ממצאים אלו מעידים על כך שפעולות שמטרתן מניעת מחלת אלצהיימר בגילאי אמצע החיים עשויות להיות יעילות.
 
לדוגמה, השכלה, פעילות חברתית וגופנית, וכן הרגלי תזונה מסוימים לרבות תזונה עשירה בקטניות, ירקות, פירות, אגוזים ושמן זית אך דלה בבשר אדום ובשומן מן החי קשורים בסיכון מופחת ללקות במחלה. מנגד, סוכרת ויתר לחץ דם בגילאי אמצע החיים נמצאו קשורים בסיכון מוגבר ללקות במחלה.
 
כבכל תחום ברפואה, ההצדקה למתן טיפול מונע צריכה להיות שקולה כנגד הסיכונים הכרוכים בטיפול ומכאן חשיבות הגדרת קבוצת האנשים הנמצאים בסיכון מוגבר.
 
יש להתחשב במצבם הבריאותי, במחלות כרוניות מהן הם סובלים (לדוגמה, במקרה של חולי סוכרת יש לברר האם הסוכרת מאוזנת לאורך שנים, כיצד הם מטופלים והאם הם סובלים מסיבוכים), להעריך יכולות כגון זיכרון, ריכוז, חשיבה וקשב לאורך שנים ולהעריך את מבנה ותפקוד מוחם (באמצעות דימות בתהודה מגנטית, MRI).
 
בימים אלו נערך במסגרת 'מכבי שירותי בריאות', בשיתוף המרכז הרפואי שיבא, תל השומר, מחקר בו נבדקים צאצאים של חולי אלצהיימר, בניסיון לאפיין מי הם אלו שעשויים להתדרדר ולפתח את המחלה ולכן עשויים להנות בעתיד מטיפול שימנע את התפתחות מחלת אלצהיימר במוחם.
 
למשתתפים במחקר תערכנה בדיקות רפואיות נרחבות להערכת מצבם הבריאותי ויכולות החשיבה והזיכרון שלהם. כמו כן תערך להם סריקת MRI של המוח. ההשתתפות במחקר והבדיקות הרפואיות אינן כרוכות בעלויות מצד המשתתפים.
 
אנשים בגילאי 40-65 שהוריהם חולי אלצהיימר המעוניינים לשקול את השתתפותם במחקר מוזמנים ליצור קשר עם עורכי המחקר, על מנת לקבל מידע נוסף.
 
כמו כן, להשתתפות בקבוצת הביקורת של מחקר זה מוזמנים לפנות מבוטחים חברי מכבי שירותי בריאות שאימם האריכה חיים עד גיל 75 לפחות ואביהם עד גיל 70 לפחות, מבלי שחלו באלצהיימר. הנבדקים בקבוצת הביקורת יעברו את אותן בדיקות שיעברו צאצאי החולים. ההשתתפות בקבוצת הביקורת אינה כרוכה בתשלום.
 
ניתן ליצור קשר טלפוני במספר 03-5305909 (נא להשאיר הודעה קולית הכוללת שם וטלפון) או לשלוח דואר אלקטרוני לכתובות המייל המפורטות: