22 ינואר 2018 ו' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  28.11.2012  באדיבות ה 

דלקת אוזן תיכונה תפליטית, 'אוזן דביקה' - מידע רפואי

'Otitis Media with Effusion, 'Glue Ear

טיפול בדלקת אוזן תיכונה תפליטית

במהלך שלושת החודשים הראשונים לאחר שאובחנה דלקת אוזן תיכונה תפליטית יהיה הילד תחת מעקב צמוד של הרופא, אולם לא יקבל טיפול מיידי.
הסיבה למדיניות זו נובעת משתי סיבות:
  • 50% מהמקרים של דלקת אוזן תיכונה תפליטית יחלפו תוך 3 חודשים. אם הדלקת הופיעה מיד לאחר זיהום של האוזן התיכונה הסיכוי עולה לכדי 75-90%.
  • נכון להיום, אין טיפול תרופתי שהוכח כיעיל בקיצור משך הסימפטומים.
 
נבדק מגוון רחב של תרופות לטיפול בסימפטומים של דלקת אוזן תיכונה תפליטית, לרבות תרופות אנטי היסטמיניות, מפחיתי גודש ותרסיסים המכילים סטרואידים. יעילותן של כל התרופות היתה מוגבלת והטיפול בהן היה כרוך בתופעות לוואי.
בחלוף שלושה חודשים יבדק הילד שוב על מנת לברר האם הסימפטומים עדיין קיימים.

הנחיות לטיפול

גם אם תוצאות הבדיקות מצביעות על נוכחות של נוזלים באוזן אחת או בשתיהן עדיין יש לשקול בזהירות האם לתת לילד טיפול. זאת מאחר שב- 90% מהמקרים, הסימפטומים יחלפו מאליהם, גם ללא טיפול, תוך כשנה.
לרוב יומלץ על טיפול רק במקרים הבאים:
  • ירידה בשמיעה הפוגעת ביכולות הלימוד, ההתפתחות והתקשורת של הילד.
  • ירידה בשמיעה לאורך זמן.
  • אובדן שמיעה חמור.
  • ילד הסובל מתסמונת דאון או מחך שסוע – מאחר שאצל ילדים הסובלים ממצבים אלו הסיכוי להחלמה ללא טיפול קטן מאד. כמו כן, לילדים אלו בדרך כלל קשיים שפתיים והתפתחותיים התלויים במצבם, ולכן לא רצוי לגרום להחמרה נוספת על ידי עיכוב הטיפול בדלקת האוזן התפליטית.
 
הטיפולים העיקריים כוללים שימוש במכשיר שמיעה או ניתוח כפתורים.

מכשירי שמיעה

לילדים הסובלים מתסמונת דאון יומלץ לרוב על שימוש במכשיר שמיעה מאחר שקשה לנבא את תוצאות הניתוח בקרב ילדים הסובלים מתסמונת זו.
כמו כן ניתן לשקול שימוש במכשיר שמיעה אם הילד אינו כשיר לעבור ניתוח או אם ההורים בוחרים להימנע מניתוח.
מכשיר שמיעה הוא אביזר חשמלי הכולל את הרכיבים הללו:
  • מיקרופון.
  • מגבר.
  • רמקול.
  • סוללה.
 
מכשירי השמיעה הקיימים כיום בשוק קטנים מאד ומוצנעים ואת חלקם אף ניתן להצניע בתוך תעלת האוזן. חלק ממכשירי השמיעה מסוגלים להבדיל בין רעשי רקע דוגמת תנועה בכביש לבין קולות ממקורות סמוכים, לדוגמה, שיחה.

ניתוח כפתורים באוזניים

הכפתור הוא צינור פלסטיק או מתכת קטן המאפשר מעבר נוזלים ואוויר בין האוזן התיכונה והאוזן החיצונית. מעבר זה מאפשר ניקוז נוזלים המצטברים בזמן זיהום באוזן התיכונה ומאפשר את השוואת לחץ האוויר.
הניתוח מבוצע תחת הרדמה כללית. לרוב מוחדר הכפתור לאוזן דרך תעלת האוזן ולכן ניתוח זה אינו מותיר צלקת.
הניתוח יעיל בקרב כ- 80% מהפעוטות לא רק במניעת זיהומים חוזרים אלא גם בשיפור יכולת השמיעה.

טיפולים נוספים

ניפוח עצמי של בלון (autoinflation)

שיטת טיפול זו כרוכה בניפוח בלון מיוחד על ידי הילד עצמו, באמצעות אפו. השיטה מסייעת בפתיחת תעלת השמע ואפשרת ניקוז יעיל יותר של נוזלים מהאוזן התיכונה.
על הילד לבצע את הפעולה באופן קבוע עד לניקוז מוחלט של הנוזלים מהאוזן. שיטה זו אינה מתאימה לכל הילדים ועלולה להיות קשה לביצוע עבור ילדים צעירים. אם הילד סובל במהלך ניפוח הבלון יש להפסיק את השימוש בשיטה זו.
אין לטפל בשיטה זו אם הילד מצונן, חולה או סובל מדלקת גרון.

הסרת שקדים

השקדים ממוקמים בעומק הפה, משני צדי הגרון, ומהווים חלק ממערכת הלימפה. תפקידם לקלוט גורמים מזהמים לרבות נגיפים וחיידקים ולסייע למערכת החיסון להילחם במזהמים אלו.
במסגרת תפקידם במערכת הלימפה מתנפחים השקדים בזמן מחלה או זיהום. לעתים עלולה נפיחות בשקדים לחסום את תעלת השמע ולמנוע את תפקודה התקין. במקרים אלו ניתן לשקול ניתוח להסרת השקדים.