16 ינואר 2018 כ"ט טבת תשע"ח
מעודכן לתאריך  24.11.2015  באדיבות ה 

דום נשימה חסימתי בשינה - מידע רפואי

(Obstructive Sleep Apnea (OSA

אבחון דום נשימה חסימתי בשינה

על מנת לאבחן את המצב יש להתבונן באדם הישן במהלך שנת הלילה.
על אדם שחווה סימפטומים של עייפות רבה, לאות, תשישות והיעדר אנרגיה לבקש מבן או בת זוגו שיתבוננו כיצד הוא ישן בלילה. יתכן שבן או בת הזוג יוכלו להבחין בהפסקות הנשימה וכך יסייעו בקבלת האבחנה. אם קיים חשד לדום נשימה חסימתי בשינה יש לפנות לרופא המשפחה.

בדיקה גופנית

הרופא ישאל את המטופל לגבי הסימפטומים מהם הוא סובל ואף יברר אם הוא נוטה להירדם במהלך היום בניגוד לרצונו. כמו כן יערוך הרופא בדיקה גופנית, ימדוד את לחץ דמו של המטופל ויפנה אותו לביצוע בדיקות דם על מנת לשלול מצבים אחרים שעלולים לגרום לעייפות מוגברת דוגמת תת פעילות של בלוטת התריס.
אם מתעורר חשד שמדובר בדום נשימה חסימתי בשינה יופנה המטופל למעבדת שינה, שם יתבוננו בו במהלך שנת הלילה.

בדיקת שינה מלאה (פוליסומנוגרפיה)

זוהי הבדיקה העיקרית שתבוצע על מנת להעריך את המצב ואת הטיפול הנדרש. במהלך הבדיקה מחובר הנבדק לאלקטרודות שקולטות ורושמות את גלי המוח. אצל בוגרים מתווספים לבדיקה מעקב דופק, רמת החמצן, נחירות ותנועות נשימה, על מנת לקבל מדד של ערות-שינה ולדעת כמה האדם ישן באמת. כמו כן, נספרות הפסקות הנשימה בעת השינה.
לעיתים תחוברנה לרגליים אלקטרודות כדי לבחון אם היו התכווצויות או תזוזות רגליים חריגות במשך שנת הלילה, דבר שיכול לרמז על תסמונת של רגליים חסרות מנוחה.
בסיום הבדיקה יוכל צוות מעבדת השינה להעריך את חומרת המצב.
דרגת החומרה נקבעת על פי מספר האירועים של דום נשימה (מוחלט או חלקי) שהמטופל חווה במהלך שעה, כמפורט:
  • דום נשימה מתון - 5-14 אירועים של דום נשימה או דום נשימה חלקי בשעה.
  • דום נשימה בינוני – 15-30 אירועים בשעה.
  • דום נשימה חמור – למעלה מ- 30 אירועים בשעה.
 
אם נמדדו פחות מעשרה אירועים בשעה ככל הנראה לא זו הסיבה לאיכות השינה הרעה של המטופל.

בדיקת שינה ביתית

לעתים יוצע למטופל לערך בדיקת שינה ביתית אף שזו אינה מדויקת כמו הבדיקה המעבדתית. חלק מהאנשים רבים ישנים טוב יותר בסביבתם הטבעית מאשר במכון השינה. במקרים רבים ניתן להסתפק בבדיקה זו ולהסיק ממנה על ההפרעות.
הנבדק מקבל לביתו מכשיר נישא והוא מחבר עם כניסתו למיטה אלקטרודות (חיישנים הקשורים למכשיר) רק לאצבעות הידיים ולבית החזה. המכשיר אינו כולל אלקטרודות ראש כמו במעבדת שינה. למחרת בבוקר יחזור הנבדק עם המכשיר למעבדת השינה שם יפענחו את הנתונים שנאספו, לרבות מספר הפסקות הנשימה בשעה.
בהתאם לנתונים, לעתים עלול להיות צורך לבצע בדיקת שינה מלאה במעבדת שינה.