18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

פוליפ באף - מידע רפואי

Nasal Polyps
מעודכן לתאריך  10.05.2021  באדיבות ה 

טיפול בפוליפ באף

טיפול בתרסיסים ובטיפות אף

פוליפ בודד או מספר פוליפים קטנים יטופלו בדרך כלל בעזרת תרסיס או טיפות אף המכילים סטרואידים. סטרואידים הם נוגדי דלקת חזקים ולכן עשויים להפחית את מידת הדלקת בריריות האף ולכווץ את הפוליפים.
לטיפול בסטרואידים יתכנו תופעות לוואי כגון כאב ראש, כאב גרון, התעטשויות מרובות ודימום מהאף. יחלפו כחמישה שבועות לפני שיחול שיפור במצב. אם בתום תקופה זו לא חל שיפור יש לשוב אל הרופא לקבלת המשך טיפול.
לעתים יומלץ לאנשים הסובלים מהישנות של פוליפ, מאסתמה, מסינוסיטיס כרוני או מאלרגיה על שימוש קבוע בתרסיס המכיל סטרואידים על מנת למנוע התפתחות, הישנות או החמרה של פוליפ באף, מאחר הם נמצאים בסיכון מוגבר לפתח מצב זה.

טבליות סטרואידים

במקרה של פוליפ גדול או פוליפ הגורם לסימפטומים רבים ניתן ליטול טבליות סטרואידים, לעתים בנוסף לטיפול בתרסיס או בטיפות האף.
בדרך כלל תינתן התרופה במשך שלושה שבועות מאחר ששימוש ממושך עלול לגרום לתופעות לוואי הכוללות החלשות של העצמות, לחץ דם גבוה, סוכרת ועליה במשקל הגוף. אין להפסיק טיפול בסטרואידים בבת אחת, אלא בהדרגה בלבד.
אם הטיפול אינו משיג שיפור במצב תוך כשלושה שבועות יתכן שהמטופל יופנה לניתוח להסרת הפוליפ.

ניתוח

במקרים הבאים יומלץ על ניתוח להסרת הפוליפ:
  • לא חל שיפור בחומרת הסימפטומים גם לאחר טיפול בסטרואידים.
  • התקפים חוזרים של הסימפטומים הנגרמים על ידי הפוליפ, על אף טיפול בסטרואידים.
  • התפתחות מצב רפואי משני עקב נוכחות הפוליפ, דוגמת דום נשימה בשינה או ראייה כפולה.
 
כיום נהוג לבצע ניתוח זעיר-פולשני (אנדוסקופי) לניקוי חללי האף ופתיחת מעברי האוויר. הניתוח יעיל בכ- 80-90% מהמקרים אך אינו מונע הישנות של הפוליפ בעתיד. כ- 50% מהמנותחים עלולים לפתח פוליפ נוסף תוך מספר שנים.