15 נובמבר 2018 ז' כסלו תשע"ט
מעודכן לתאריך  04.12.2012  באדיבות ה 

צרבת ורפלוקס, החזר קיבתי-ושטי

Gastro-esophageal reflux disease GERD

מעודכן לתאריך  04.12.2012  באדיבות ה 

אבחון רפלוקס

ברוב המקרים יאובחן המצב לפי תיאור הסימפטומים מהם סובל המטופל. בירור נוסף ידרש רק אם:
  • המטופל סובל מקשיי בליעה.
  • הסימפטומים אינם משתפרים למרות טיפול תרופתי.
 
בדיקות נוספות נועדו לאשר או לשלול את האבחנה ולבחון גורמים אפשריים אחרים לסימפטומים, דוגמת תסמונת המעי הרגיז.

אנדוסקופיה

אנדוסקופיה היא בדיקה פולשנית המבוצעת באמצעות אנדוסקופ. זהו צינור ארוך, דק וגמיש שבקצהו מצלמה ומקור אור. האנדוסקופ מוחדר דרך פיו של המטופל, במורד הגרון. הבדיקה בדרך כלל אינה מבוצעת תחת הרדמה אך לרוב ניתנת תרופת הרגעה שמסייעת גם להרפיית בית הבליעה.
אנדוסקופיה נועדה לבדוק אם מיצי העיכול מהקיבה גרמו נזק לרירית שמצפה את הוושט. כמו כן מסוגלת הבדיקה לשלול מצבים רפואיים חמורים יותר שעלולים לגרום לצרבת, כמו סרטן הקיבה.

מנומטריה

אם באנדוסקופיה לא נמצאו עדויות לנזק לוושט ישקול הרופא להפנות את המטופל להמשך הבירור באמצעות בדיקת מנומטריה (manometry). בדיקה זו נועדה לבחון את פעילות סוגר הוושט התחתון על ידי מדידת הלחץ בתוך שריר הסוגר.
במהלך הבדיקה מוחדרת צינורית דקה דרך הנחיר, עד לאזור הסוגר התחתון בתוך הוושט. הצינורית מכילה מספר קולטנים שיכולים למדוד את הלחץ שמפעיל שריר הסוגר ולשלוח את תוצאות המדידה למחשב.
במהלך הבדיקה יתבקש המטופל לבלוע מזון ושתייה כדי לבדוק את יעילות התפקוד של סוגר הוושט התחתון.
הבדיקה אורכת כ-20-30 דקות. לרוב יאולחש הנחיר טרם תחילת הבדיקה. הבדיקה אינה גורמת לכאב אך בעקבותיה תיתכנה תופעות לוואי הכוללות דימום מהאף או כאב גרון. לרוב חולפות התופעות במהירות.
מנומטריה מסייעת לאבחן רפלוקס ואף עשויה לאבחן מחלות נפוצות פחות שעלולות לפגוע גם כן בפעילות התקינה של סוגר הוושט התחתון, לרבות עוויתות בשריר או הפרעת בליעה נדירה שנקראת אכלזיה (achalasia).

צילום בריום של מערכת העיכול העליונה.

אם קיימים קשיי בליעה יופנה המטופל לבצע צילום בריום של מערכת העיכול העליונה. זוהי דרך יעילה ביותר להעריך את יכולת הבליעה ולאתר בדיוק את מיקום הבעיה. באמצעות בדיקה זו ניתן לזהות חסימות או בעיות בשרירים הפועלים בתהליך הבליעה.

ניטור חומציות (pH) הקיבה במשך 24 שעות

מטרת ניטור חומציות הקיבה היא למדוד את רמת ה- pHבאזור הוושט. pH הוא מדד לחומציות. ככל שערך ה- pH נמוך יותר, כך מדובר במצב חומצי יותר.
בדיקה זו תבוצע אם תוצאות בדיקת מנומטריה לא העלו ממצא ודאי.
טרם ביצוע בדיקה זו יש להפסיק נטילת תרופות לטיפול ברפלוקס (שבעה ימים לפני הבדיקה) מאחר שהתרופות עלולות לשבש את תוצאותיה. חשוב להקפיד לאכול כרגיל במהלך הבדיקה, כדי להבטיח הערכה מדויקת של המצב.
במהלך הבדיקה מוחדרת צינורית קטנה שמכילה חיישן דרך האף אל החלק האחורי של הוושט. ההליך אינו גורם כאב, אך הוא עלול להיות מעט לא נוח. החיישן מתחבר למכשיר הקלטה נייד בגודל של נגן MP3, שמוצמד לגוף באזור המותניים. במהלך 24 שעות הבדיקה על הנבדק ללחוץ על מכשיר ההקלטה בכל פעם שהוא מרגיש סימפטומים ולרשום על דף מעקב מתי הסימפטומים קשורים לאכילה.
לאחר 24 שעות מוצא החיישן והנתונים נבדקים. אם תוצאות הבדיקה מאשרות עלייה פתאומית ברמות החומציות לאחר אכילה לרוב תיקבע אבחנה וודאית של רפלוקס.