20 ינואר 2018 ד' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  04.12.2012  באדיבות ה 

נפיחנות (גזים) - מידע רפואי

Flatulence

מבוא לנפיחנות

נפיחנות משמעותה שחרור גזים ממערכת העיכול דרך פי הטבעת.
נפיחנות יכולה להיות נושא לבדיחות אך לעיתים עודף גזים עלול לגרום למבוכה ולחוסר נוחות. לרוב אפשר לטפל בבעיה באמצעות שינויים בתזונה ובאורח חיים.
נפיחנות היא תופעה נפוצה שכל אחד חווה באופן קבוע. בדומה לנשימה ולהזעה, היווצרות ושחרור גזים מהמעי הם חלק מהתהליכים התקינים המתרחשים בגוף האדם. חלק מהאנשים פולטים רק כמה נפיחות ביום בעוד שאחרים נופחים הרבה יותר. הממוצע הוא כ- 15 פעמים ביום.

מדוע אנשים משחררים נפיחות?

בזמן בליעת מזון, מים או רוק נבלעות גם כמויות קטנות של אוויר, שמצטבר במערכת העיכול. האוויר מורכב ברובו מחנקן ומחמצן. גזים, בפרט מימן, מתאן ופחמן דו חמצני, נוצרים גם בתהליך עיכול המזון. הגוף צריך להיפטר מהגזים המצטברים ועושה זאת באמצעות שחרור נפיחות או גיהוקים.
פעמים רבות האדם לא מרגיש כלל שהוא משחרר גזים כי לרוב הם נטולי ריח והם משתחררים בכמויות קטנות. הריח הרע המאפיין לעתים נפיחות נגרם על ידי גזים שמכילים עקבות גפרית. אלו נוצרים כאשר מזון אינו מתעכל כיאות ומתחיל להירקב במערכת העיכול.
ישנם כמה גורמים אפשריים לנפיחנות. התופעה עלולה להיגרם על ידי בליעת אוויר בכמויות גדולות יותר מהרגיל או עקב אכילת מזונות קשים לעיכול.
כמו כן, נפיחנות עלולה להתפתח בשל בעיות בריאותיות שפוגעות במערכת העיכול, כגון עצירות ותסמונת המעי הרגיז (מחלה שגורמת לקשיי עיכול, לנפיחות בבטן ולשלשול או לעצירות).

מתי יש לפנות לרופא?

יש לפנות לרופא אם מעבר לנפיחנות חווים גם סימפטומים נוספים כגון:
  • כאב בטן.
  • שלשול או עצירות חוזרים.
  • ירידה בלתי מוסברת במשקל.
  • דם בצואה.
 
לרוב אפשר לטפל בעודף נפיחנות על ידי שינויים בתזונה ובאורח החיים. אם הגורם לנפיחנות קשור לבעיה בריאותית אחרת יתכן שיהיה צורך בתרופות כדי להקל על הסימפטומים בזמן הטיפול במחלת הרקע עצמה.