16 ינואר 2018 כ"ט טבת תשע"ח
מעודכן לתאריך  04.12.2012  באדיבות ה 

נפיחנות (גזים) - מידע רפואי

Flatulence

טיפול בנפיחנות

לרוב ניתן לטפל בנפיחנות יתר באמצעות שינויים בתזונה ובאורח החיים. כמו כן קיימות כמה תרופות ללא מרשם שעשויות לסייע אם הנפיחנות הופכת לבעיה מטרידה.

שינויים תזונתיים

רצוי להימנע מאכילת מזונות עשירים בפחמימות שאינן נספגות.
עם זאת, חשוב להקפיד על תזונה בריאה ומאוזנת הכוללת לפחות 5 מנות של ירקות ופירות מדי יום. יש לבחור מזונות שמכילים פחמימות קלות לעיכול, כגון:
  • תפוחי אדמה.
  • אורז.
  • חסה.
  • בננות.
  • ענבים.
  • פרי הדר.
  • יוגורט.
 
אנשים שונים מגיבים בצורה שונה למזונות שונים ולכן חלק מהמזונות המפורטים מעלה עלולים בכל זאת לגרום לנפיחנות אצל חלק מהמטופלים. מומלץ לנהל יומן אכילה כדי לבחון אילו מזונות גורמים להחמרת הסימפטומים ואילו לשיפור.
חלק מהאנשים מעדיפים לאכול שש ארוחות קטנות במהלך היום במקום שלוש גדולות, כי קל יותר לעכל ארוחה קטנה והיא עשויה לייצר פחות גזים.
ישנן מספר עדויות לכך ששתיית תה נענע (מנטה) עשויה להקל על הסימפטומים של נפיחנות.

בליעת אוויר

מומלץ להקפיד על לעיסה איטית של המזון כדי להפחית את כמות האוויר שנבלעת. לעיסה יסודית תסייע גם לעיכול המזון. כדאי להימנע מלעיסת מסטיק מאחר שבזמן הלעיסה נבלעות כמויות גדולות של אוויר.

פעילות גופנית

פעילות גופנית מרובה עשויה לשפר את פעילות העיכול והמעיים. הוכח שהיא מסייעת להפחתת נפיחות ושחרור גז ממערכת העיכול.
כמו כן מומלץ להפסיק לעשן כי העישון גורם לבליעת יותר אוויר מהרגיל ועשן הטבק אף עלול לגרות את רירית מערכת העיכול.

טיפול בתרופת ובתוספים תזונתיים

ניתן לרכוש מספר תרופות ללא מרשם ותוספי תזונה שעשויים להקל על נפיחנות מרובה.
אלפא-גלקטוזידאז (Alpha-galactosidase) הוא תוסף תזונה שהוכח כיעיל לשיפור עיכול פחמימות ולהפחתת נפיחנות. אפשר לקנות אותו בבתי מרקחת ובחלק מחנויות הטבע.
כמו כן ניתן לרכוש טבליות פחם פעיל אשר סופחות גזים ממערכת העיכול ומסייעות בהפחתת הנפיחנות. פחם פעיל אינו מתאים לאנשים שנוטלים תרופות אחרות מאחר שהפחם עלול לספוח את החומרים הפעילים ולפגוע ביעילות התרופה. יש להיוועץ ברופא או ברוקח לפני קבלת החלטה על נטילת טבליות פחם פעיל.
קיימות גם רפידות פחם פעיל שאפשר להכניס לתוך הבגדים. אלו נועדו לספוח את הגזים המשתחררים בנפיחות ולהסוות את ריחן הלא נעים.
פרוביוטיקה גם כן עשויה לסייע בטיפול בנפיחנות. פרוביוטיקה היא תוסף תזונה שנמכר בצורת כמוסות, אבקה או נוזל המעודד שגשוג 'חיידקים טובים' במערכת העיכול. מטרת החיידקים הטובים היא לסייע בתהליך עיכול המזון ולהפחית סימפטומים של נפיחנות, במיוחד בקרב אנשים הלוקים בתסמונת המעי הרגיז.