18 דצמבר 2017 ל' כסלו תשע"ח
מעודכן לתאריך  21.12.2012  באדיבות ה 

בגרות מינית - מידע רפואי

Puberty

גורמים לבגרות מינית

בגרות מינית מתרחשת באמצעות פעילותם של גנים (יחידות של חומר תורשתי) והורמונים בגוף. לא לגמרי ברור מדוע חלק מבני העשרה חווים בגרות מינית מוקדם או מאוחר יותר בהשוואה לאחרים, אך יתכנו מספר גורמים אפשריים, כמפורט.

גנים

מחקרים מצביעים על כך שתהליך הבגרות המינית מתחיל על ידי גן הנקרא KiSS1. גן זה מצוי בגוף כבר במועד הלידה. גן נוסף, שנקרא GPR54, נשאר רדום (בלתי פעיל) בגוף עד להפעלתו הפתאומית על ידי חומרים מסוג קיספפטין (kisspeptins), המיוצרים על ידי הגן KiSS1.
תהליך הבגרות המינית מתחיל כאשר הגן GPR54 שולח אותות למוח ומעורר תגובת שרשרת בגוף. ההיפותלמוס (אזור במוח המכונה גם 'תת הרמה') שולח אותות לבלוטת יותרת המוח (בלוטה קטנה שגודלה כגרגר אפונה, הממוקמת סמוך לבסיס המוח) לשחרר הורמונים שמגרים את השחלות (אצל בנות) או את האשכים (אצל בנים) לייצר הורמוני מין.
תגובת שרשרת זו ושחרור ההורמונים יוצרים את השינויים האופייניים לתהליך הבגרות המינית.

הורמונים

השחלות והאשכים מייצרים שני הורמוני מין שאחראים לשינויים המתרחשים במהלך הבגרות המינית.
טסטוסטרון מיוצר על ידי האשכים אצל בנים. הורמון זה מעורר את התפתחות הפין והאשכים וגורם לגדילת השרירים ולצמיחת שיער הערווה. הוא גם אחראי לעיבוי הקול אצל בנים.
גם בגופן של נשים ונערות יש טסטוסטרון. אצלן הוא מיוצר בכמויות קטנות בשחלות כדי לשמור על חוזק השרירים והעצמות.
אסטרדיול מיוצר על ידי השחלות אצל בנות. הוא מעורר את התפתחות השדיים ומערכת הרבייה ומסייע להסדיר את המחזור החודשי.
אצל בנים וגברים מיוצרות כמויות קטנות של אסטרדיול במוח ובאשכים כדי לשמור על צפיפות העצם.

גורמים המעוררים בגרות מינית

מניחים כי גורמים סביבתיים ותורשתיים מעוררים את תחילת הבגרות המינית. התזונה מהווה אף היא גורם חשוב, במיוחד אצל בנות. מחקרים מעלים כי אצל בנות בעלות משקל עודף מתחיל תהליך הבגרות המינית מוקדם יותר מאשר אצל בנות שמשקלן נמוך.
הנטייה להשמנת יתר בקרב בנות רבות, תופעה שכיחה בשנים האחרונות, עשויה להסביר את ירידת הגיל הממוצע בו מתחילה כיום הבגרות המינית. עם זאת, לא ברור מדוע השמנת יתר אינה משפיעה באופן דומה גם על בנים.
ככלל, לא ברור מדוע גורמים מסוימים נוטים לעורר בגרות מינית. מחקרים רבים שמטרתם לברר נושא זה נערכים כל העת.