16 ינואר 2018 כ"ט טבת תשע"ח
מעודכן לתאריך  23.12.2012  באדיבות ה 

יעפת, ג'ט לג - מידע רפואי

Jet lag

טיפול בג'ט לג

ניתן לנקוט במספר אמצעים על מנת למזער את השפעת הג'ט לג.
עם הגעה ליעד מומלץ:
  • ליצור שגרה חדשה ולהתרגל אליה מהר ככל שניתן. יש לאכול ולשכב לישון בזמנים התואמים את אזור הזמן החדש.
  • להימנע מלנמנם לאחר הגעה ליעד. גם אם חשים עייפות רבה לאחר טיסה ארוכה מומלץ להישאר פעילים עד שיגיע הזמן הנכון לישון. דבר זה יעזור לגוף להסתגל מהר יותר לשינוי.
  • להשתדל לבלות בחוץ. חשיפה לאור טבעי תסייע להסתגל לשגרה החדשה.
 
על אנשים המטופלים בתרופות הניטלות במועדים קבועים במהלך היממה, דוגמת גלולות  למניעת הריון או אינסולין, להתייעץ עם הרופא או הרוקח לפני הנסיעה.

מלטונין

מלטונין (Melatonin) הוא הורמון שהגוף מפריש בערב וכך מסמן למוח כי הגיע הזמן ללכת לישון.
השעון הביולוגי של הגוף מווסת על ידי אור היום הטבעי ועל ידי המלטונין שהגוף מפריש. מלטונין מיוצר בגוף בזמן חשיכה, על מנת להכין את הגוף לשינה. הגוף מפסיק לייצר מלטונין כשיש אור, כדי לאפשר התעוררות.
תרופות מסוימות לטיפול בג'ט לג מכילות מלטונין שמטרתו לסייע להירדם אם הגוף מתקשה להסתגל לאזור זמן חדש. אף שנטילת מלטונין עשויה לעזור לחלק מהאוכלוסייה, אין מספיק עדויות מדעיות לכך שתוספי מלטונין אכן יעילים. נכון להיום מלטונין אינו מותווה כטיפול בג'ט לג ונמכר בישראל אך ורק עם מרשם רופא (שם מסחרי: סירקדין®).
רצוי כי אדם השוקל נטילת מלטונין להקלה על ג'ט לג יתייעץ עם רופא המשפחה שלו, על מנת לברר האם התרופה מתאימה עבורו. אין מספיק עדויות אודות תופעות לוואי אפשריות של מלטונין בקרב מטופלים בוורפרין (שם מסחרי: קומדין®) לדילול הדם או בקרב חולי אפילפסיה (מחלה כרונית הגורמת להתקפי פרכוס חוזרים).

תרופות שינה

חלק מהאנשים משתמשים בתרופות להשראת שינה כדי להקל על הסימפטומים של ג'ט לג. פתרון זה אינו מומלץ לאורך זמן מאחר שתרופות אלו עלולות לגרום לתלות ולהתמכרות אם משתמשים בהן יותר מכמה ימים.
כמו כן עלולות תרופות אלו לגרום לתופעות לוואי כגון נזלת מימית, כאב ראש ושלשול.

'פתרונות אינטרנטיים'

ברחבי האינטרנט מוצעים פתרונות מסוגים שונים להקלה על ג'ט לג. על אף הפיתוי, מומלץ להימנע מרכישת מוצרים בעלי התוויה רפואית או פעילות תרופתית שאינם נמכרים תחת פיקוח רפואי. חלקם עלולים להיות נטולי כל פעילות ואף עלולים לגרום לתופעות לוואי חמורות ומסכנות חיים.