07 יולי 2022 ח' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

גמגום - מידע רפואי

Stammering, Stuttering
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

מבוא לגמגום

גמגום נחשב לאחת הבעיות הנפוצות בתחום השפה והדיבור. גמגום מתפתח בתקופת הילדות ויכול להימשך עד לגיל מבוגר. הגמגום מאופיין בחזרה על צלילים (כמו מה-מה-מה-מה קרה?), הארכת צלילים (מממממממה קרה?) ובעצירות ממושכות בין מילים, הנגרמות כאשר מילה חסרה 'נתקעת'.
בדרך כלל יופיע הגמגום בתחילת הדיבור. חלק מהמגמגמים נמנעים ממצבים בהם הם צריכים לדבר, על מנת להסתיר את בעייתם.
חומרת הגמגום משתנה בין אנשים שונים אך גם אצל אותו אדם תיתכנה תקופות של גמגום חמור אשר תתחלפנה עם תקופות בהן הדיבור שוטף כמעט לחלוטין.

סוגי גמגום

ישנם שני סוגים עיקריים של גמגום.

גמגום התפתחותי

גמגום התפתחותי (Developmental stammering) הוא הסוג הנפוץ ביותר. גמגום מסוג זה מתפתח בתקופת הילדות, כשילד לומד לדבר. גמגום התפתחותי מתחיל בדרך כלל סביב גיל שלוש וחצי.

גמגום נרכש

גמגום נרכש או גמגום שמתחיל בגיל מאוחר (Acquired or late-onset stammering) עלול להתפתח אצל מבוגרים בעקבות פציעת ראש חמורה, שבץ מוחי או התקדמות של מחלה נוירולוגית (שפוגעת בעצבים). גמגום נרכש עלול להיגרם גם עקב שימוש בתרופות או בסמים מסוימים או בעקבות חוויה רגשית או נפשית קשה.
רוב המידע בערך זה יתמקד בגמגום התפתחותי.

שכיחות הגמגום בקרב ילדים

גמגום שכיח בקרב ילדים קטנים. מעריכים שכ- 5%-8% מילדי הגן חווים שלב של קשיים בדיבור השוטף.
שיעור הבנים שמגמגמים גבוה פי 4 בהשוואה לבנות. אצל בנים הגמגום נוטה להיות ממושך יותר מאשר אצל בנות. הסיבה להבדלים אלו בין המינים אינה ברורה.
אין הבדלים בשכיחות התופעה בקרב קבוצות מוצא ועדות שונות.
הגורם לגמגום אינו ודאי אך ככל הנראה קיימת מעורבות תורשתית המגבירה את הסיכון להתפתחות גמגום בתקופת הילדות.

מתי יש צורך לטפל בגמגום אצל ילדים?

אצל שלושה מתוך ארבעה ילדים בגילאי הגן שלוקים בגמגום התפתחותי תחלוף הבעיה מאליה, ללא כל טיפול.
אחד מתוך ארבעה ילדים מגמגמים יזדקק לטיפול כדי למנוע גמגום קבוע. ברוב המקרים, הטיפול בגילאים אלו מאפשר פיתרון מלא לגמגום, במיוחד אם מתחילים בו מוקדם ככל שניתן. מנגד, קשה הרבה יותר להיפטר מגמגום אם מתחילים את הטיפול רק בגיל 6 או 7
מי שמוסמך לקבוע אילו ילדים יחלימו באופן טבעי ואילו יזדקקו לטיפול הם קלינאי תקשורת ולכן חשוב להיוועץ בהם כבר בשלב מוקדם, עם גילוי הבעיה. ללא טיפול מתאים, כ- 1%  מהילדים הבוגרים ומבני הנוער עלולים לסבול מגמגום קבוע. מומחים מעריכים כי 1 מתוך 100 מבוגרים לוקה בגמגום.
אצל חלק מהמבוגרים יחול שיפור במצב עם הגיל ורבים אף ילמדו לשלוט בבעיה רוב הזמן. למרות זאת, מצבים מסוימים, כמו דחק או צורך לדבר בפני קהל, עלולים להוביל להחמרת הגמגום.
ישנן גישות רבות ושונות לטיפול שפתי בגמגום אשר עשויות לשפר את יכולות התקשורת ואת היכולת לדבר בשטף.