16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  02.01.2013  באדיבות ה 

תרדמת (קומה) - מידע רפואי

(Coma)
מעודכן לתאריך  02.01.2013  באדיבות ה 

אבחון תרדמת

אחר שאנשים הנמצאים במצב של תרדמת לא יכולים לתקשר על הרופאים להסתמך על סימנים גופניים ועל המידע שמספקים בני משפחה וחברים. במידת האפשר, חשוב לעדכן את הצוות הרפואי בדברים הבאים:
 • מה הוביל לתרדמת?
 • האם המטופל התלונן על בעיות ראייה, סחרחורת, הקאה, כאב ראש או אובדן תחושה בגפיים לפני שאיבד את הכרתו?
 • הרקע הרפואי של המטופל, כולל מחלות אחרות מהן הוא סובל. האם הוא חולה בסוכרת או שלקה בעברו בפרכוס או בשבץ?
 • האם חלו שינויים במצבו הבריאותי לאחרונה? האם יכולתו התפקודית התדרדרה לפני שנכנס לתרדמת (לדוגמה, האם היה מבולבל או נפל לעתים תכופות)?
 • האם המטופל השתמש בתרופות מרשם או בתרופות שאינן דורשות מרשם רופא? האם צרך סמים?


בדיקה גופנית

כדי לקבוע את מצב הכרתו של המטופל עשוי הרופא לדבר אליו בקול רם. כמו כן הוא יחפש אחר סימנים קוליים ותנועות עיניים שעשויים להעיד על כך שהמטופל מתעורר.
הרופא אף יבדוק את הרפלקסים (החזרים בלתי רצוניים לגירויים חיצוניים), תגובות לכאב ואת גודל האישונים ותגובתם לאור. נשימתו של המטופל תנוטר גם כן. גם עורו של המטופל יבדק על מנת לאתר שטפי דם או חבלות אחרות שעלולים להעיד על הגורם לתרדמת.
כדי לברר את האזור במוח שנפגע ינטרו הרופאים את תנועות עיניו של המטופל בתגובה להזלפת מי קרח או מים פושרים לתוך תעלות האוזן.

בדיקות מעבדה

לרוב תבוצענה הבדיקות הבאות:
 • ספירת דם מלאה.
 • רמת אלקטרוליטים (מלחים) בדם.
 • סוכר בדם.
 • תפקודי כבד.
 • ניטור פחמן חד חמצני (כגורם להרעלה ולתרדמת).
 • בדיקה לאיתור מינון יתר של תרופות וסמים.
 
כדי לאתר נוכחות זיהום במערכת העצבים יבוצע דיקור מותני במהלכו מוחדרת מחט לתוך תעלת עמוד השדרה, הלחץ במקום נמדד ונשאבת דגימת נוזלים למטרת בדיקה מעבדתית.

סריקות מוח

ניתן לבצע סריקות דימות מסוגים שונים על מנת לזהות את האזור במוח שנפגע, כמפורט.

טומוגרפיה ממוחשבת (CT)

טומוגרפיה ממוחשבת (CT, Computerized Tomography) היא שיטת דימות שמבוססת על קרני רנטגן ומאפשרת הדגמה (צילום) יעילה של רקמות ואיברים בגוף. הבדיקה מאפשרת לזהות שינויים מבניים המעידים על תהליכי מחלה במערכות הגוף השונות. זוהי בדיקה מהירה מאד המבוצעת תוך שניות עד דקות ללא כל כאב או אי נוחות לנבדק.
סריקת CT היא השיטה הטובה ביותר להערכת חבלות ראש משום שהיא יכולה להדגים שטפי דם או נפיחות ברקמת המוח.

דימות בתהודה מגנטית (MRI)

תהודה מגנטית גרעינית היא שיטת דימות מתקדמת שעושה שימוש בשדה מגנטי עוצמתי ובגלי רדיו על מנת לקבל תמונה מפורטת של גוף האדם. בשיטה זו ניתן לזהות מצבי מחלה, נזק ושינוים מבניים ברקמות הגוף הרכות, במפרקים, ובעצמות שאינם ניתנים לזיהוי באמצעי אבחון אחרים לרבות שיטות דימות כגון רנטגן, CT או אולטרה סאונד.
בדיקת MRI אינה פולשנית ואינה מכאיבה. להבדיל משיטות דימות כגון CT ה- MRI אינו עושה שימוש בקרינה מייננת (קרני רנטגן) ולכן הבדיקה נחשבת בטוחה מאד ואפשרית גם לנשים בהריון.
סריקות MRI יעילות במיוחד לבדיקת גזע המוח ומבנים שונים במעמקי המוח.

אלקטרואנספלוגראפיה

בדיקה שמטרתה רישום ומדידת הפעילות האלקטרומגנטית של המוח.
הבדיקה מבוצעת באמצעות חיבור אלקטרודות אל הראש. במהלך הבדיקה יכול המאבחן לבקש מהנבדק לנשום נשימות עמוקות או לעצום עיניים משום שפעולות אלו יכולות לגלות שינויים בפעילות המוח. בדיקת EEG ממוצעת איננה כואבת ונמשכת כ- 45 דקות.