16 ינואר 2018 כ"ט טבת תשע"ח
מעודכן לתאריך  03.01.2013 

קשיי הסתגלות - מידע רפואי

Adjustment disorders

אבחון קשיי הסתגלות

האבחון כולל הערכה של הסימפטומים מהם סובל המטופל והערכה פסיכולוגית מדוקדקת שלו. אבחנה של הפרעת הסתגלות תיקבע אם המטופל עומד בקריטריונים המפורטים במדריך האבחוני והסטטיסטי למחלות נפש (DSM) שמפרסמת אגודת הפסיכיאטרים האמריקאית ומשמש אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש.
הקריטריונים לקביעת האבחנה כוללים:
  • התפתחות בעיות רגשיות או התנהגותיות תוך 3 חודשים מהמועד בו אירע אירוע מלחיץ.
  • תחושת לחץ חמורה מהמצופה בתגובה לאירוע מלחיץ או לחץ הגורם לבעיות משמעותיות במערכות יחסים, בעבודה או בלימודים, עקב אירוע מלחיץ.
  • שיפור בסימפטומים תוך 6 חודשים ממועד ההתרחשות המלחיצה.
 

סוגים של קשיי הסתגלות

הרופא יתשאל את המטופל לגבי רגשותיו ואורח חייו על מנת להבין טוב יותר איזה סוג של קשיי הסתגלות הוא חווה. ישנם 6 סוגים עיקריים של הפרעות הסתגלות הנבדלים במאפיינים ובסימפטומים, כמפורט להלן:
  1. קשיי הסתגלות המלווים בדכדוך. הסימפטומים כוללים בעיקר תחושת עצבות וחוסר תקווה, נטייה לבכי וחוסר הנאה מדברים מהם נהנה המטופל בעבר.
  2. קשיי הסתגלות המלווים בחרדה. הסימפטומים כוללים בעיקר עצבנות, דאגנות יתר, קשיי ריכוז או זיכרון ותחושה של חוסר יכולת להתמודד עם החיים. ילדים שלוקים בקשיי הסתגלות המלווים בחרדה עלולים לפחד מהצורך להיפרד מהוריהם.
  3. קשיי הסתגלות המלווים בשילוב של חרדה ודכדוך. הסימפטומים כוללים שילוב של דיכאון וחרדה.
  4. קשיי הסתגלות המלווים בבעיות התנהגות. הסימפטומים כוללים בעיקר בעיות התנהגותיות לרבות נטייה להסתבך בקטטות, נהיגה חסרת זהירות או הזנחת מחויבויות כגון תשלום חשבונות. בני נוער עלולים להפסיד לימודים או להשחית רכוש.
  5. קשיי הסתגלות המלווים בשילוב של הפרעות רגשיות והתנהגותיות. הסימפטומים כוללים שילוב של דיכאון, חרדה ובעיות התנהגות.
  6. קשיי הסתגלות בלתי מוגדרים. הסימפטומים אינם מתאימים לסוגים אחרים של קשיי הסתגלות ולעתים כוללים בעיות גופניות, בעיות במשפחה או ביחסים עם חברים וכן בעיות בעבודה או בלימודים.