13 דצמבר 2017 כ"ה כסלו תשע"ח

מניעת מוות בעריסה בחודשי החורף

מוות בעריסה, או תסמונת המוות הפתאומי אצל תינוקות
(SIDS, Sudden Infant Death Syndrome) הוא מוות בלתי צפוי ובלתי מוסבר של תינוק בריא לכאורה. מוות בעריסה עלול להתרחש עד גיל שנתיים, אך כ- 90% מהמקרים מתרחשים במהלך ששת החודשים הראשונים לחיים.
בחודשי החורף, היינו ינואר עד מרס, נרשמת עליה של כ- 50% במקרי המוות בעריסה. הגורם לכך מיוחס לחימום יתר של סביבת התינוק ושל התינוק עצמו, עקב חששם של ההורים מפגיעת קור.
לפני נתוני משרד הבריאות, מדי שנה מתרחשים בישראל כ- 45 מקרי מוות של תינוקות, כמחציתם בחודשי החורף. הגורם המדויק למוות בעריסה אינו ידוע אך מחקרים מצביעים על קשר אפשרי בין התסמונת לבין מספר גורמי סיכון. מוות בעריסה שכיח יותר בקרב:
  • תינוקות ממין זכר.
  • פגים (תינוקות שנולדו טרם סיום 37 שבועות הריון).
  • תינוקות שנולדו במשקל לידה נמוך.
השכבת התינוק לישון על גבו עשויה להפחית 50-70% ממקרי המוות בעריסה.
 
גורמים נוספים כוללים את השכבת התינוק על הבטן, חימום יתר של סביבת התינוק, ריבוי חפצים במיטת התינוק ואף מזרון רך מדי.
לאור העלייה במקרי המוות הפתאומי של תינוקות בחודשי החורף יפעל משרד הבריאות בתקופה הקרובה על מנת להעלות את מודעות ההורים לנושא, תחת הכותרת 'שינה בטוחה – תנו לתינוק גב'. הפעילות תכלול הנחיות להורים להשכיב את התינוק על הגב בלבד, להמעיט בחפצים במיטתו, להימנע מעישון בסביבת התינוק, לשמור על טמפרטורה קבועה של 22 מעלות צלזיוס בחדר התינוק ולהימנע משינה משותפת (עם ההורים).

חימום יתר

בשל חששם מהקור העז בחורף נוטים חלק מההורים לחמם את סביבתו של תינוקם באופן מוגזם או להלביש אותו ביותר מדי שכבות ביגוד. חימום יתר של התינוק עלול להחמיר את הסיכון למוות בעריסה. אם התינוק מזיע או שבטנו חמה מדי יש להוריד ממנו את חלק מהכיסויים או המלבושים וכן לוודא שהטמפרטורה בחדר אינה עולה על 22 מעלות צלזיוס.
תינוקות אינם זקוקים לחדר המחומם יתר על המידה. טמפרטורה של 22 מעלות בחדר מתאימה לתינוקות. אין צורך לחשוש אם הידיים או הרגליים של התינוק אינן חמות.
אין להשכיב את התינוק לישון עם בקבוק מים חמים או עם שמיכה חשמלית ואף לא בסמיכות רבה מדי למפזר חום, רדיאטור או לתנור חימום.

תנוחת השינה

מומחים ממליצים להשכיב את התינוק לישון על גבו ולמקם אותו כך שרגליו תהינה קרובות יותר לקצה המיטה או העריסה. תנוחה כזו מפחיתה את הסיכון לחנק בזמן השינה ולמוות בעריסה.
מנתונים המתפרסמים באתר משרד הבריאות עולה כי הסיכון למוות עריסה כתוצאה מהשכבת התינוק לישון על הבטן גבוה פי 5 בחורף לעומת פי 2.1 בקיץ. בסקר שנערך על ידי משרד הבריאות בשנים 2009-2011 נמצא שרק 40% מההורים לתינוקות בגיל חודשיים מקפידים להשכיב אותם לישון על הגב בלבד, אף ש- 8 מתוך כל 10 תינוקות שנפטרו ממוות בעריסה לא הושכבו על גבם.
מחקרים רבים שנערכו בנושא העלו כי השכבת התינוק לישון על גבו עשויה להפחית 50-70% ממקרי המוות בעריסה.
כדי להפחית את הסיכון למוות בעריסה מומלץ להקפיד על הצעדים המפורטים להלן:
  • להשכיב את התינוק לישון על הגב.
  • להימנע מעישון במהלך ההריון ובסביבת התינוק.
  • להימנע משינה משותפת עם ההורים.
  • להימנע משינה עם התינוק על הספה או על הכורסה.
  • להימנע מחימום יתר של התינוק או של סביבתו. יש לכסות את התינוק בשמיכה רק עד לגובה הכתפיים ולהקפיד שראשו יהיה גלוי לחלוטין.
  • יש להשכיב את התינוק כך שרגליו תהינה קרובות יותר לקצה המיטה או העגלה, ולא ראשו.