24 ינואר 2018 ח' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  06.01.2013  באדיבות ה 

צליפת שוט - מידע רפואי

Whiplash

מבוא לצליפת שוט

צליפת שוט (Whiplash) היא פציעה בצוואר שנגרמת על ידי תנועה פתאומית של הראש קדימה, אחורה או לצדדים.
צליפת שוט היא פציעה שכיחה יחסית עקב תאונת דרכים בה רכב אחד פגע בפתאומיות ברכב אחר. ההתנגשות בין המכוניות (בדרך כלל, מאחורה) גורמת לטלטול חזק של הראש אחורה  לפני שהוא נזרק קדימה. התאונה לא חייבת להיות חמורה כדי שאדם ילקה בצליפת שוט. לעיתים, הכאב בצוואר והפגיעות הנלוות מתפתחות גם לאחר התנגשויות במהירות נמוכה.
התאמה נכונה של משענת הראש במכונית עשויה לבלום את תנועת הראש אחורנית. עם זאת, קשה למנוע מהראש לנוע קדימה או לצדדים בעת תאונה או התנגשות. תנודת הראש הפתאומית גורמת נזק לרצועות ולגידים בצוואר. הגידים הם קטעי רקמה קשיחים וסיביים המחברים את השרירים לעצמות ואילו הרצועות הן סיבי רקמת חיבור באמצעותן מוחזקות העצמות במפרקי הגוף.
מאפיינים שכיחים של צליפת שוט כוללים:
  • כאב ונוקשות בצוואר.
  • רגישות מקומית באזור שרירי הצוואר.
  • כאב ראש.
 
הסימפטומים יתפתחו בדרך כלל תוך 6-12 שעות לאחר התאונה.
נשים נוטות לחבלה מסוג צליפת שוט יותר מאשר גברים, ככל הנראה מאחר ששרירי הצוואר שלהן חלשים יותר.
צליפת שוט תיתכן גם עקב מכה חזקה בראש, נפילה או חבלה.

אבחון וטיפול בצליפת שוט

לרוב יאובחן המצב על פי הסימפטומים ותאור המקרה, ולא תידרשנה בדיקות דימות, אלא אם קיים חשד לשבר או לנזק לעמוד השדרה.
בדרך כלל יחול שיפור במצב עם הזמן, גם ללא טיפול. בעקבות חבלה מסוג צליפת שוט מומלץ להניע את הצוואר ולהימנע מקיבוע עם צווארון קשיח. על אף הכאב, שמירה על תנועתיות הצוואר תשפר את החזרה לתפקוד מלא ותאיץ את תהליך ההחלמה. במידת הצורך ניתן ליטול משככי כאב הנמכרים ללא מרשם רופא.
צליפת שוט הגורמת לסימפטומים במשך שישה חודשים ויותר מכונה צליפת שוט כרונית או תסמונת צליפת שוט מאוחרת. הטיפול במצב זה יקבע בהתאם לחומרת הסימפטומים ועשוי לכלול משככי כאב חזקים יותר וטיפול פיזיותרפי.

תחזית החלמה

קצב החלמה מצליפת שוט תלוי בחומרת הפגיעה ונע בין מספר שבועות ועד חודשים ואפילו שנים.
מחקר שנערך בנושא מצא שהחלמה מצליפת שוט, ללא סימפטומים נוספים, ארכה 32 ימים בממוצע, אך 12% מתוך 2627 משתתפים לא החלימו גם לאחר שישה חודשים ולכן הוגדרו כלוקים בצליפת שוט כרונית.
במרבית המקרים יחלוף המצב ללא כל סיבוכים או נזק מתמשך. עם זאת, במקרים מועטים עלול המטופל לסבול מכאב לאורך זמן (צליפת שוט כרונית) שיפגע בתפקודו היומיומי ואף עלול לגרום לו לדיכאון ולחרדה.