13 נובמבר 2019 ט"ו חשון תש"פ
מעודכן לתאריך  07.01.2013  באדיבות ה 

כתמים צפים ('זבובים') בשדה הראייה - מידע רפואי

Floaters
מעודכן לתאריך  07.01.2013  באדיבות ה 

אבחון כתמים בשדה הראייה

אף שכתמים צפים בשדה הראייה בדרך כלל אינם גורמים נזק ואינם פוגעים בראייה מומלץ להיבדק על ידי רופא עיניים כל שנתיים לערך. חשוב ליידע את הרופא אם רואים כתמים צפים, ומתי החלה התופעה, וכן לעדכן אותו לגבי הרקע הרפואי של המטופל, ובפרט לגבי פציעה או ניתוח עיניים בעבר.
יש לפנות לבדיקה בדחיפות אם מופיעים כתמים צפים חדשים בפתאומיות או אם חלה עלייה במספר הכתמים בעין. אף שמדובר במצב נדיר, 'זבובים' עלולים להצביע על התפתחות קרעים ברשתית או על היפרדות רשתית. רופא העיניים יוכל לברר את המצב באמצעות בדיקה של הרשתית.
הרופא יוכל להתבונן בחלק קטן של הרשתית דרך האישון. האישון הוא הנקודה הכהה במרכז העין, אשר גדל או קטן בהתאם לתנאי התאורה. לעיתים תצריך בדיקת הרשתית הרחבה של האישונים המושגת באמצעות הזלפת טיפות עיניים מיוחדות. הרחבת האישונים מאפשרת בדיקה יסודית יותר של הרשתית.
כמו כן יעזר הרופא במנורה מיוחדת לצורך בדיקת העיניים. למנורה זו עדשות ותאורה חזקות המאפשרות לו לבדוק את פנים העין. הבדיקה עלולה לגרום לטשטוש ראייה ולרגישות מוגברת לאור במשך כמה שעות לאחריה.

בדיקות נוספות

על מנת לברר את הסימפטומים עשוי הרופא לבצע בדיקות נוספות, כמפורט:
  • לבקש מהמטופל להסתכל לכיוונים שונים.
  • ללחוץ על העין באמצעות מכשיר מיוחד.
  • לבחון את הרשתית בצורה מעמיקה יותר בעזרת תאורה בהירה מאד.
 

בדיקת לחץ תוך עיני (טונומטריה)

בדיקה זו מבוצעת באמצעות מכשיר הנקרא טונומטר ומטרתה למדוד את הלחץ התוך העיני. במהלך הבדיקה יטפטף הרופא לעין טיפות המכילות חומר לשיכוך כאב ומעט צבע (תמיסת פלאורסאין). בעזרת הטונומטר יוקרן אל העין אור כחול חזק. המכשיר יקורב בהדרגתיות אל העין כדי למדוד את הלחץ בתוכה. הצבע מאפשר לרופא לעקוב טוב יותר אחר מדידת הלחץ. ירידה בלחץ התוך עיני עלולה להצביע על היפרדות רשתית.