01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

היפרדות רשתית - מידע רפואי

Retinal Detachment
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

מבוא להיפרדות רשתית

היפרדות רשתית מתרחשת כאשר שכבת הרקמה הדקה המכסה את חלקה האחורי של העין, הנקראת רשתית, ניתקת מכלי הדם המזינים אותה. מצב זה עלול להוביל לעיוורון בעין שנפגעה, אם לא יטופל במהירות וביעילות.
הרשתית היא שכבת רקמה מורכבת הנמצאת בחלק האחורי של העין. היא מכילה מיליוני תאי עצבים רגישים לאור, הממירים את חלקיקי האור החודרים לעין לאותות עצביים. אותות אלו מועברים דרך עצב הראייה אל המוח, שם הם מפוענחים לתמונות ולמראות שהעין 'רואה'.
הרשתית ניזונה מרשת כלי דם עדינים הנמצאים תחתיה ומספקים לה חמצן ורכיבי מזון חיוניים. אם תיפגע אספקת הדם תאי העצב יחלו למות ומעבר האותות יפגע. מצב זה עלול להוביל לעיוורון.

סימני אזהרה

אצל מרבית האנשים יופיעו סימני אזהרה מקדימים שעלולים להעלות חשד כי נגרם נזק לרשתית וכי היא מתחילה להינתק. סימנים אלו כוללים: 
  • הופעת כתמים צפים בשדה הראייה. 
  • הופעת הבזקי אור פתאומיים בעין אחת.
 
במידה שחווים סימני אזהרה אלו יש לפנות בהקדם לבדיקת רופא עיניים.
ככל שהמצב יטופל במהירות וביעילות רבה יותר כך יפחת הסיכון לנזק קבוע ולפגיעה בכושר הראייה בעין. מרבית המקרים ניתנים לטיפול יעיל באמצעות ניתוח. לרוב יבוצע הליך במהלכו תחובר חזרה הרשתית למקומה בעזרת רצועות סיליקון.

מדוע נגרמת היפרדות רשתית?

כחלק מתהליך ההזדקנות נעשית הרשתית דקה ושבירה יותר ולכן עולה הסיכון שתינתק מכלי הדם הנמצאים תחתיה. זהו הגורם השכיח ביותר למצב.
לעתים תיתכן היפרדות של הרשתית גם עקב חבלה לעין, אם כי מצב זה אינו שכיח.
ככלל, היפרדות רשתית היא מצב נדיר הפוגע באחד מכל 10,000 איש, בממוצע. מרבית המקרים מתרחשים בקרב אנשים בגילאי 50-75.
היפרדות רשתית עקב חבלה לעין תיתכן בכל קבוצת גיל, לרבות ילדים.