24 מאי 2022 כ"ג אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

היפרדות רשתית - מידע רפואי

Retinal Detachment
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

טיפול בהיפרדות רשתית

הדרך היחידה לתקן היפרדות רשתית היא באמצעות ניתוח לאיחוי הניתוק. ללא הניתוח יוביל המצב לעיוורון. ברובם המכריע של המקרים (כ- 90%), ידרש רק ניתוח אחד.

איחוי חורים ברשתית

ניתן לאחות חורים או קרעים ברשתית באמצעות טיפול בלייזר או טיפול מסוג קריותרפיה (טיפול בהקפאה). הרעיון העומד מאחורי שתי האפשרויות הטיפוליות הוא ליצור רקמת צלקת בתוך העין אשר תכסה על החור ברשתית או על הקרע בין הרשתית לבין קרקעית העין.

הליך לתיקון היפרדות רשתית

ניתן לבצע את ההליך תחת הרדמה מקומית או כללית, בהתאם לשיקול דעתו של המנתח ולמצבו של המטופל.
ניתן לבצע את האיחוי בעזרת רצועות סיליקון, גומי או ספוג אשר תיתפרנה אל החלק החיצוני הלבן של העין, סמוך למקום ההיפרדות. הרצועות מפעילות לחץ על החלק הלבן של העין, כלפי מרכז העין, באופן שמאפשר לרשתית להיצמד אל דופן העין.
באמצעות קרן לייזר או טיפל קריותרפי יגרום המנתח להיווצרות רקמת צלקת סביב הרשתית, על מנת לאחות את הרשתית אל דופן העין.
הרצועות נשארות בתוך העין בסיום ההליך, ואינן בולטות או מפריעות.
כמו כן ניתן לבצע הליך להסרת הנוזל הנמצא בתוך העין (Vitrectomy). הנוזל יוחלף בגז או בבועת סיליקון, אשר יקבעו את הרשתית למקומה. הליך זה יבוצע אם הנוזל הנמצא בקדמת העין צמיג במיוחד באופן אשר מושך את הרשתית ממקומה וגורם לה להינתק מכלי הדם המזינים אותה.
בעקבות הליכים אלו יתכנו סיבוכים שונים הכוללים דמם תוך עיני, היווצרות חורים או קרעים נוספים ברשתית, חבלה באזור העין המנותחת, היווצרות לחץ תוך עיני גבוה (גלאוקומה), עכירות של העדשה (קטרקט), ראייה כפולה ואף זיהום בעין המנותחת. סיבוכים אלה אינם שכיחים ולרוב ניתנים לטיפול יעיל.
במקרים מסוימים עלול להיות צורך ביותר מניתוח אחד על מנת לתקן את המצב.
לאחר הניתוח עלולים לחלוף חודשים רבים עד שיחול שיפור בכושר הראייה. לעתים תישאר מידה מסוימת של פגיעה בראייה. הצלחת הניתוח תיקבע, בין היתר, לפי שיעור הינתקות הרשתית ופרק הזמן שחלף עד לטיפול במצב.