27 ינואר 2022 כ"ה שבט תשפ"ב
מעודכן לתאריך  24.01.2013  באדיבות 

בדיקת רופא לאבחון אובאיטיס - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר שמעון קורץ

(Uveitis Examination (92046
מעודכן לתאריך  24.01.2013  באדיבות 

מבוא

בדיקה זו תבוצע על מנת לאבחן זיהום מסוג אובאיטיס בעיניו של הנבדק ולברר את הגורם לזיהום.
הבדיקה תבוצע במרפאת עיניים ותכלול תשאול של הנבדק לגבי תלונותיו, בדיקה גופנית לרבות בדיקת עיניים ובדיקות נוספות שמטרתן הערכת תפקודי הראייה. במרבית המקרים ישתמש הרופא הבודק במנורת סדק (slit lamp) כדי לבסס את האבחנה.
זהו מכשיר דמוי מיקרוסקופ המשמש לבדיקת המבנים השונים של גלגל העין. המכשיר מורכב מפנס שיוצר אלומת אור המכוונת דרך סדק צר ומאירה את החלקים השונים בעינו של הנבדק. ניתן להרחיב את זווית הסדק בהתאם למטרת הבדיקה ולאזור הנבדק בעין. באמצעות מכשיר זה ניתן להדגים את כל מדורי העין, לרבות העפעף וקרקעית העין. מאחר שמדובר באלומת אור צרה, המנורה בדרך כלל אינה גורמת לסנוור.

מצבים בהם נדרשת בדיקה זו

אובאיטיס היא דלקת של הענבייה (אובאה, uveal tract). חלק זה של העין כולל גם את הקשתית (הטבעת הצבעונית סביב האישון שקובעת את צבע העיניים) וגם את הדמית (שכבת כלי הדם המספקת חמצן ורכיבים תזונתיים לעין). נהוג להשתמש במושג 'אובאיטיס' על מנת לתאר כל דלקת בתוך העין.
מקובל לחלק את מקרי האובאיטיס לדלקת של החלק הקדמי של הענבייה, דלקת של החלק האמצעי, דלקת של החלק האחורי ודלקת שמערבת את כל הענבייה (פאנ-אובאיטיס).
הדלקת עלולה להיגרם עקב זיהום חיידקי או זיהום על ידי טפיל או שתהיה חלק ממחלה כלל גופית המערבת גם את העין.
לרוב גורמת הדלקת לכאב תוך עייני עמוק ועז, לאדמומיות בעין, לטשטוש ראייה, לדמעת ולרגישות לאור.
יש להבחין בין אובאיטיס לדלקת של הלחמית (קונג'קטיביטיס, קוניוקטביטיס). בעוד ששני מצבי הדלקת גורמים לאודם בעין, אובאיטיס עלולה לסכן את הראייה ואף להיות חלק ממחלה המערבת חלקי גוף נוספים, לרבות מערכת העצבים, ומכאן חשיבות הדיוק באבחנה.