17 ינואר 2018 א' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  24.01.2013  באדיבות 

בדיקת מיפוי קרנית - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר שמעון קורץ

(Corneal Topography (92025

מבוא

בדיקה זו תבוצע להדגמת פני השטח של קרנית העין. בבדיקה ימדדו יכולת שבירת האור של הקרנית והמבנה שלה. כמו כן תספק הבדיקה תמונה תלת ממדית של פני הקרנית.
מטרת הבדיקה היא לבדוק את מידת קמירות שטח פני קרנית העין בנקודות שונות. באמצעות בדיקה זו ניתן לזהות בעיות בקרנית דוגמת קרטוקונוס (keratoconus). זוהי מחלה המתבטאת בעיוות של צורת הקרנית. כמו כן תבוצע הבדיקה למטרת התאמת עדשות מגע, להערכת ההתאמה לניתוחי עיניים (בפרט ניתוחים להסרת משקפיים) ולבחינת תוצאות הניתוח.
הבדיקה תבוצע באמצעות מכשיר ממוחשב המעבד את צורת הקרנית דרך חישוב החזר אור ממנה.

מצבים בהם נדרשת בדיקה זו

הקרנית מהווה את החלק הקדמי של גלגל העין. הקרנית עשויה מחומר שקוף שמאפשר לקרני האור לחדור דרכה, להגיע את תוך גלגל העין ולהיקלט בשכבה העצבית שלה. מעבר קרני האור מהאוויר דרך החומר ממנו בנויה הקרנית גורם לשבירתן ולמיקודן ולכן הקרנית, בשילוב העדשה, מאפשרת ראיה חדה וממוקדת.
הקרנית אחראית על כ- 70% מכוח שבירת קרני האור של העין ולכן תקינותה חיונית לראייה תקינה. בניגוד לעדשה המסוגלת לשנות את מידת קמירותה על מנת להתמקד בעצמים קרובים או רחוקים, קמירות הקרנית אינה ניתנת לשינוי.
קרנית העין צריכה להיות אחידה בקמירותה, עגולה (או מעט אובלית), שקופה וסדירה. עיוותים בקרנית או חוסר סדירות שלה גורמים לפגיעה בראייה, לאסטיגמטיזם (תופעה המכונה 'צילינדר') ולקוצר ראייה. בניתוחי לייזר לתיקון הראייה 'מגלפים' את פני שטח הקרנית וכך משנים את הזווית בה היא שוברת את קרני האור.
קרנית תקינה קמורה יותר במרכזה והולכת ונהית שטוחה ככל שמתקדמים לכיוון ההיקף, כאשר הצד שפונה לכיוון האף נהייה שטוח יותר מאשר הצד הנגדי. אצל מרבית האנשים, מפות הקרנית של שתי העיניים נראות כתמונות ראי זו של זו, עם הבדלים דקים בין שתי העיניים.
במחלת קרטוקונוס צורת הקרנית מתעוותת ובמקום צורה קעורה סדירה, מקבלת הקרנית צורה של מעין חרוט. לעתים מדובר בעיוות קל המתגלה במקרה בעת בדיקת התאמת עדשות או שהעיוות כזה שנגרמת פגיעה חמורה בראייה. בדיקת מיפוי הקרנית משמשת לאבחון עיוות זה של הקרנית ולמעקב אחר התקדמות המחלה.
לפני ניתוחי לייזר לתיקון הראייה יש לבצע סקירה של הקרנית על מנת לאבחן אי סדירות או אזורים דקים מדי שלא מאפשרים את ביצוע הניתוח. אצל אנשים עם קרנית לא סדירה אשר רוצים להשתמש בעדשות מגע יש צורך במיפוי מדויק של הקרנית כדי להתאים להם עדשות מגע מיוחדות.