19 ינואר 2018 ג' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  27.01.2013  באדיבות 

בדיקת עיניים לילדים - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר שמעון קורץ

(Pediatric Eye Examination (92049

מבוא

בדיקת עיניים לילדים תבוצע על מנת לאבחן קוצר ראייה, פזילה או עין עצלה אצל ילדים. הבדיקה תבוצע על ידי רופא עיניים מומחה לילדים.

מצבים בהם נדרשת בדיקה זו

אצל היילוד, מערכת הראיה אינה מושלמת, אלא ממשיכה להתפתח במהלך הילדות. עיני הילד משתנות עם השנים (הן בגודלן והן מבחינת חדות הראייה), וזאת בניגוד לעיני המבוגר, שלרוב אינן נתונות לשינויים מהותיים.
במועד הלידה העין אינה בשלה ואינה מסוגלת לראות היטב. מרבית התינוקות סובלים מרוחק ראייה ומאי סדירות מסוימת של הקרנית (תופעה המכונה אסטיגמציה או אסטיגמטיזם). לאחר שישה שבועות מתחיל היילוד ליצור קשר עין ורק לאחר שלושה חודשים יהיה מסוגל למקד את ראייתו ולעקוב אחר עצמים. בגיל שנתיים מגיע רוחק הראייה לזה של מבוגר. עד גיל עשר תגיע מערכת הראייה לבשלותה המלאה.
לתקופת הילדות חשיבות מכרעת בהתפתחות ראייה תקינה. התפתחות זו תלויה בתקינותם ובתפקודם של כל רכיבי המערכת, החל מגלגל העין ועד לאזור במוח המפרש את הראייה, וכן ביכולת לקלוט גירויי ראייה תקינים. במידה שגירויים אלו מתקבלים בצורה לא תקינה עלולה הראייה להתפתח בצורה שאינה מיטבית.
גירויים לא תקינים עלולים להיווצר בעקבות קוצר ראייה, פזילה או חסימה של מסלול הראייה עקב קטרקט מולד או גידול תוך עיני. אף שקיימת תפיסה עממית לפיה לילדים מותר לפזול עד גיל שנה, הכוונה אך ורק לפזילה לסירוגין עד גיל שישה שבועות.
פזילה קבועה מהווה גורם מחשיד לבעיית ראייה גם אצל ילוד בן יומו המחייבת בדיקה וטיפול. כדי למנוע נזק בלתי הפיך לראייה חשוב לאבחן מקרים אלו בשלב מוקדם ככל שניתן.