15 דצמבר 2017 כ"ז כסלו תשע"ח
מעודכן לתאריך  27.01.2013  באדיבות 

בדיקת לחץ תוך עיני (טונומטריה) - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר שמעון קורץ

(Tonometry (92028

מבוא

בדיקה זו תבוצע על מנת לאבחן לחץ תוך עיני גבוה אשר עלול לגרום לגלאוקומה. גלאוקומה היא מחלה המתבטאת בעליית הלחץ בתוך העין, מצב שעלול לגרום נזק לעצבים בעין.
במרבית המקרים תבוצע הבדיקה באמצעות מכשיר הנקרא 'טונומטר על שם גולדמן', אשר מורכב על מנורת סדק (slit lamp) ומודד בדרך עקיפה את הלחץ בעין. במהלך הבדיקה יצמיד הרופא את המכשיר אל העין הנבדקת. המכשיר מפעיל כוח על אזור מסוים בקרנית, עד כדי השטחה של פניה הקדמיות. מידת קמירות הקרנית ועובייה יקבעו את מידת הלחץ הנדרשת מהמכשיר על מנת להשטיח אותה. לחץ תוך עייני גבוה יתבטא במידת הקמירות של הקרנית.
לעתים תבוצע הבדיקה באמצעות מכשיר אלקטרוני או מכשיר עם זרם אוויר.

מצבים בהם נדרשת בדיקה זו

מבנהו של גלגל העין הוא כשל כדור כמעט סימטרי אשר מחולק למספר מדורים. כל מדור מלא בנוזל ממקור שונה. תפקיד הנוזל הממלא את החלק הקדמי של גלגל העין הוא לספק חמצן ורכיבי מזון לחלק האחורי של הקרנית ולחלק הקדמי של העדשה.
הנוזל יוצר לחץ בתוך העין הנקרא 'לחץ תוך עיני' (IOP, Intraocular Pressure) ותפקידו לשמור על המבנה הכדורי של העין. מידת הלחץ תלויה ביחס בין ייצור הנוזל לבין יעילות ניקוזו.
אם נגרמת חסימה בניקוז הנוזל הוא יצטבר בעין ועלול לגרום לעליה בלחץ בגלגל העין ולהתפתחות גלאוקומה. לחץ מוגבר עלול לפגוע בעצב הראייה, לגרום לצמצום שדה הראייה ואף עלול לגרום לעיוורון.
מידת הלחץ התוך עיני שונה מאדם לאדם. ערכי הלחץ התוך עיני אינם קבועים, ומשתנים במהלך היממה ובין יום ליום. הטווח התקין המקובל הוא 10-22 מילימטר כספית. לחץ תוך עיני תקין חיוני כדי לאפשר ראיה בהירה וחדה.
מדידת הלחץ אינה מאד מדויקת ועלולה לסטות בכ- 2 מילימטר כספית לכאן או לכאן. לפיכך, מדידות הנערכות במכשירים שונים או על ידי רופאים שונים עלולות לתת תוצאות שונות. רק כאשר נמדדת סטייה גדולה מאד מהתקין מקובל להתייחס לכך כאל ערך חריג. לחץ גבוה בפני עצמו אינו מעיד על מחלה אלא מעלה חשד הדורש בירור באמצעות בדיקות נוספות.
מצב בו הלחץ התוך עיני מוגבר באופן קבוע אך אינו מלווה בפגיעה בעצב אינו מוגדר כמחלה.
על אנשים הסובלים מגלאוקומה לעבור בדיקה למדידת הלחץ התוך עיני בכל ביקור אצל רופא העיניים.
במידה שסובלים מהפרעות ראייה ומצמצום שדה הראייה יש לערוך מדידת לחץ תוך עיני ולהתאים טיפול אם נמדד לחץ גבוה. הטיפול יכול להיות תרופתי, ניתוחי או באמצעות לייזר.