19 ינואר 2018 ג' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  27.01.2013  באדיבות 

בדיקת נוירואופטלמולוג - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר שמעון קורץ

(Neuro-Ophthalmology Examination (92051

מבוא

בדיקה נוירואופטלמולוגית תבוצע לבחינת תפקוד החלק העצבי של מערכת הראייה, לזיהוי בעיות שונות לאורך המסלול העצבי בעין ולקביעת המיקום המדויק של האזור הפגוע.
נוירואופטלמולוגיה הוא תחום ברפואת העיניים העוסק בחלק העצבי של מערכת הראייה, היינו בקשר בין רפואת העצבים (נוירולוגיה) ורפואת העיניים. נוירואופטלמולוג הוא בדרך כלל רופא עיניים שהתמחה בבעיות של עצבי הראייה.
הרשתית היא השכבה העצבית בעין. שם נמצאים קולטני האור המחוברים לקצות עצבי הראייה. כל העצבים מתחברים באחורי העין ויוצרים את עצב הראייה. עצב הראייה יוצא מארובת העין ונע במסלול מפותל עד אחורי המוח.
באונה האחורית (האוקסיפיטלית) של המוח נמצא אזור הראייה, המפרש את האותות הנקלטים בעין. בנוסף לעצב הראייה מעוצבבת כל עין על ידי שלושה עצבים חיצוניים האחראיים על תנועות גלגל העין בכיוונים שונים.

מצבים בהם נדרשת בדיקה זו

מחלות הפוגעות בחלק העצבי של מערכת הראייה עלולות לגרום לבעיות כגון הפרעות בשדה הראייה, טשטוש ראייה, כפל ראייה, פזילה, כאב בעין וסביב העין או בלט עין. מטופלים הסובלים מבעיות מסוג זה עלולים לסבול מבעיה במסלול העצבי של מערכת הראייה.
בדיקה נוירואופטלמולוגית תבוצע על מנת לאבחן בעיות שונות במסלול העצבי של מערכת הראייה וכן בעיות הנגרמות על ידי גידולים בראש ובעין, חבלות לאזור הראש, זיהומים שונים, מחלות דלקתיות (כגון דלקת של העורק הטמפורלי, temporal arteritis), בעיות בכלי הדם (כגון אוטם של עצב הראייה), מחלות עצביות המשפיעות על מערכת הראייה (כגון טרשת נפוצה) וכן שיתוק של עצבי העין השונים.