19 ינואר 2018 ג' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  27.01.2013  באדיבות 

בדיקת רופא לפני ניתוח קטרקט - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר שמעון קורץ

(Examination before cataract surgery (92026

מהלך הבדיקה

הבדיקה אורכת כשעתיים וחצי.
בתחילת הבדיקה יברר הרופא את עברו הרפואי של הנבדק, לרבות מחלות ואשפוזים, ניתוחים, נטילת תרופות, עבר של מחלות עיניים וכן מחלות עיניים במשפחה. כמו כן יערוך הרופא סקירה מלאה של מערכות הגוף השונות. ממצאי בדיקות אלו יכולות לכוון לאבחנה של המחלה המדויקת.
לאחר התשאול יבצע הרופא סידרת בדיקות על מנת לאבחן את המחלה. אלו תכלולנה בדיקה חיצונית של העין, בדיקה של חדות הראייה, בדיקת תגובת אישונים ובדיקה של הרשתית ושל עצב הראייה.
בדיקת חדות ראייה תבוצע באמצעות לוח ובו ספרות או אותיות הממוקם במרחק קבוע של כ- 6 מטרים מהנבדק (מכונה לוח סנלן). הנבדק יתבקש לקרוא את הספרות או האותיות מהלוח כאשר בכל שורה הן הולכות ונהיות קטנות יותר.
בדיקת תגובת אישונים תבוצע על ידי כיוון מקור אור ממוקד אל תוך העין ובדיקת תגובת האישון ותגובת האישון בעין הנגדית לאור. בדיקה זו לעיתים מסובכת משום שהעדשה עכורה ולכן אלומת האור לא יכולה להאיר את פנים גלגל העין. במקרים אלו עלולה להידרש בדיקת אולטרה סאונד על מנת לוודא שהרשתית במקום ואינה פגועה גם כן.
כמו כן תבוצע בדיקת ocular biometry. זוהי סריקת אולטרה סאונד של קמירות הקרנית ושל אורך גלגל העין שתוצאותיה חיונית לקביעת סוג העדשה שיש לשים בניתוח, במקום העדשה העכורה שתוסר.