18 ינואר 2018 ב' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  27.01.2013  באדיבות 

בדיקה במרפאת אוקולופלסטיקה - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר שמעון קורץ

(Oculoplastics (92050

מהלך הבדיקה

הבדיקה אורכת כשעתיים.
הרופא יבצע בדיקה יסודית של אזור העיניים, לרבות הגבות, העפעפיים ומבנה ארובת העין. הרופא ישאל את הנבדק לגבי תופעות שונות מהן הוא עלול לסבול כגון הפרעות בשדה הראייה, יובש בעיניים, גירוד ואודם בעיניים, פזילה, כפל ראייה, ירידה בראיית צבעים ותחושה של גושים על פני העור.
בדיקת עפעפיים כוללת בדיקה של מנח העפעף. במנח תקין צריך העפעף העליון לכסות חלק מגלגל העין כך שלובן העין לא יראה מעל לקשתית (האזור הצבעוני בעין). עפעף שמכסה גם את הקשתית עלול להפריע לשדה הראייה ויש לתקן אותו. בדיקת העפעפיים כוללת גם בדיקה של הקרנית שמטרתה לבחון האם קיימים שינויים בעפעפיים שמשפיעים גם עליה.
במסגרת בדיקת דרכי הדמעות יבוצעו מבחנים שונים לבחינת תפקוד מערכת הדמע. אלו כוללים את מבחן Schirmer שנועד להערכת ייצור הדמעות וכולל הצמדה של נייר בדיקה לגלגל העין, הערכת יציבות שכבת הדמעות באמצעות צבע זרחני (פלורסנטי) ובדיקת שלמות הקרנית כדי לבחון את השפעת תפקוד שכבת הדמעות עליה. מבחנים אלו עשויים להצריך אלחוש של גלגל העין באמצעות הזלפת טיפות לעין וכן שימוש בצבע זרחני לצביעה של נוזל הדמעות וחלקים נוספים של העין.
בדיקה של ארובת העין עשויה לכלול בדיקת חדות ראייה באמצעות לוח אותיות או מספרים ובדיקות דימות שונות כגון טומוגרפיה ממוחשבת (CT) של הראש או בדיקת אולטרה סאונד של אזור ארובת העין.