18 דצמבר 2017 ל' כסלו תשע"ח
מעודכן לתאריך  28.01.2013  באדיבות 

יאג לייזר אירידוטומי - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר שמעון קורץ

(YAG Laser Iridotomy (92012

מבוא

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

הליך זה יבוצע כאמצעי טיפולי בגלואוקמה של זווית סגורה. בטיפול לייזר זה ייצור המנתח פתח דרכו יתאפשר מעבר נוזל בין מדורי העין ויושג איזון לחצים בין המדורים השונים בתוך העין.
גלאוקומה (בעברית, 'ברקית') היא מחלה הגורמת לפגיעה בעצב הראייה הנגרמת לרוב כתוצאה מעליית הלחץ התוך עיני.
גלגל העין מחולק לכמה מדורים. כל מדור מלא בנוזל ממקור שונה. תפקיד הנוזל הממלא את החלק הקדמי של גלגל העין הוא לספק חמצן וחומרי מזון לחלק האחורי של הקרנית ולחלק הקדמי של העדשה.
הנוזל מופרש ממבנה הנקרא גוף העטרה (cilliary body) אשר מקיף את הקשתית, עובר בתוך האישון ונכנס לתוך הלשכה הקדמית של העין. שם הוא נספג אל האזור הנמצא בזווית שבין קרנית העין לקשתית, אוזר המכונה זווית העין. כאשר יש חסימה במסלול נפגע הניקוז. הנוזל מצטבר בעין ועלול לגרום ללחץ מוגבר בגלגל העין ולגלאוקומה. לחץ זה פוגע בעצב הראייה, גורם לצמצום שדה הראייה ואף עלול לגרום לעיוורון.
גלאוקומה היא הגורם השני בשכיחותו לעיוורון בארץ. שכיחות המחלה לאחר גיל 40 היא כ- 2%, ולאחר גיל 80 עולה השכיחות ל- 10%.
מבחינים בין גלאוקומה של זווית פתוחה הנגרמת עקב סתימה הדרגתית של מערכת ניקוז הנוזל בעין וגלאוקומה של זווית סגורה הנגרמת עקב סגירת זווית העין על ידי העדשה בשל מבנה צר של העין או בעקבות דלקת. לכל סוג של המחלה טיפול שונה.
גלאוקומה של זווית סגורה מהווה מצב חירום ברפואת העיניים ומתבטאת בכאב עז, הן בעין והן בראש, בטשטוש ראייה ובבחילות והקאות. לרוב מדובר באירוע מהיר וחד צדדי המחייב קבלת טיפול מיידי שכן ללא טיפול עלול המטופל להתעוור.
הטיפול הראשוני בהתקף מסוג זה כולל תרופות להורדת הלחץ התוך עיני הניתנות כטיפות, כדורים ולעיתים אף בשתייה. לאחר שמושגת ירידה מסוימת בלחץ ובכאב ניתן לגשת לטיפול ממוקד בבעיה. טיפול זה כולל ביצוע נקב קטן בתוך העין המשמש לאיזון הלחצים. נקב זה מבוצע בהליך לייזר המכונה גם אירידוטומי. ההליך מבוצע במרפאה ואינו דורש אשפוז.
בטיפול לייזר זה מבצע הרופא פתח דרכו מושג איזון לחצים בין המדורים השונים בתוך העין. טיפול זה מתאים רק לגלאוקומה של זווית צרה או סגורה, ואינו מתאים לשאר סוגי הגלאוקומה.
'יאג' הוא שמה של השיטה המדעית להפקת קרן הלייזר המשמשת בהליך זה.
אצל אנשים המועדים לפתח התקף חריף של גלאוקומה של זווית סגורה יומלץ על הליך זה כאמצעי מניעתי. אדם שאובחן כסובל מזווית צרה עשוי ליהנות מאירידוטומי כטיפול מונע, עוד טרם הופעת תלונות או הפרעות מורגשות בעיניים. טיפול זה יכול להקטין מאוד את הסיכוי שמבנה של זווית צרה ייהפך בעתיד למצב של זווית סגורה ויגרור אחריו התקף גלאוקומה חריף.
אנשים בעלי זווית צרה סובלים לעיתים כאבי עיניים וכאבי ראש התקפיים עוד לפני שמתפתח התקף החמור.