17 ינואר 2018 א' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  28.01.2013  באדיבות 

ארגון לייזר (ALT) - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר שמעון קורץ

(Argon Laser Trabeculoplasty (ALT) (9203

מבוא לארגון לייזר

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

הליך זה יבוצע כאמצעי טיפולי בגלואוקמה של זווית פתוחה. בטיפול לייזר זה ייצור הרופא פתח דרכו יתאפשר מעבר נוזל בין מדורי העין ויושג איזון לחצים בין המדורים השונים בתוך העין.
גלאוקומה (בעברית, 'ברקית') היא מחלה הגורמת לפגיעה בעצב הראייה הנגרמת לרוב כתוצאה מעליית הלחץ התוך עיני.
גלגל העין מחולק לכמה מדורים. כל מדור מלא בנוזל ממקור שונה. תפקיד הנוזל הממלא את החלק הקדמי של גלגל העין הוא לספק חמצן וחומרי מזון לחלק האחורי של הקרנית ולחלק הקדמי של העדשה.
הנוזל מופרש ממבנה הנקרא גוף העטרה (cilliary body) אשר מקיף את הקשתית, עובר בתוך האישון ונכנס לתוך הלשכה הקדמית של העין. שם הוא נספג אל האזור שנמצא בזווית שבין קרנית העין לקשתית, אוזר המכונה זווית העין. כאשר יש חסימה במסלול נפגע הניקוז. הנוזל מצטבר בעין ועלול לגרום ללחץ מוגבר בגלגל העין ולגלאוקומה. לחץ זה פוגע בעצב הראייה, גורם לצמצום שדה הראייה ואף עלול לגרום לעיוורון.
גלאוקומה היא הגורם השני בשכיחותו לעיוורון בארץ. שכיחות המחלה לאחר גיל 40 היא כ- 2%, ולאחר גיל 80 עולה השכיחות ל- 10%.
מבחינים בין גלאוקומה של זווית פתוחה הנגרמת עקב סתימה הדרגתית של מערכת ניקוז הנוזל בעין וגלאוקומה של זווית סגורה הנגרמת עקב סגירת זווית העין על ידי העדשה בשל מבנה צר של העין או בעקבות דלקת. לכל סוג של המחלה טיפול שונה.
טיפול זה יעיל בעיקר במקרה של גלאוקומה של זווית פתוחה. הטיפול בלייזר מפחית את הלחץ התוך עיני בכ- 20-25%, ומגיע לשיא יעילותו לאחר 4-6 שבועות ממועד הטיפול. עם זאת, יעילות הטיפול מוגבלת בזמן ואין דרך לקבוע מראש לכמה זמן ישפיע הטיפול.
הטיפול יעיל אצל כ- 80% מהמטופלים למשך כשנה ואצל כ- 50% מהמטופלים למשך 5 שנים. ניתן לשלב את הטיפול בלייזר יחד עם טיפול תרופתי על מנת להגדיל את היעילות. אצל כ- 25% מהמטופלים לא נרשמת תגובה כלל בעקבות טיפול זה.
המכשיר המשמש להליך זה נקרא לייזר ארגון מאחר שנעשה בו שימוש ביוני גז ארגון על מנת לייצר את קרן הלייזר. זוהי קרן לייזר ממוקדת הפולטת אור כחול-ירוק ואשר ניתנת לכיוון בדיוק רב. קרן הלייזר פוגעת במבנה זווית העין ומרחיבה את הפתחים דרכם מנוקז הנוזל. פעולה זו נקראת טרבקולופלסטי. מאחר שקרן הלייזר גורמת להצטלקות בזווית העין, לא ניתן לבצע יותר משני טיפולים בכל עין.
הליך זה מתאים למטופלים הסובלים מגלאוקומה הגורמת ללחץ תוך עיני מוגבר על אף קבלת טיפול תרופתי ולצמצום מחריף של שדה הראייה. כמו כן מהווה טיפול זה חלופה לניתוח פולשני.
עם זאת, הטיפול בלייזר לרוב אינו מהווה פיתרון מושלם לגלאוקומה והמחלה עלולה לחזור תוך מספר שנים.