11 אוגוסט 2022 י"ד אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.01.2013  באדיבות 

ניתוח להסרת כלזיון (שעורה כלואה) - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר דני זק"ש

(Chalazion Surgery (13.4
מעודכן לתאריך  28.01.2013  באדיבות 

מבוא

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

הליך זה יבוצע על מנת להסיר שעורה כלואה, המכונה כלזיון.
העפעפיים מכילים בלוטות שומן. במקרים מסוימים עלולות בלוטות אלו להיסתם, בפרט בעפעף העליון. זהו מצב רפואי שכיח המתרחש בשיעור דומה אצל גברים ואצל נשים, אך שכיח יותר אצל מבוגרים מאשר אצל ילדים. אי הקפדה על ניקיון איזור העפעפיים ודלקות באזור זה הם בין הגורמים לחסימת הבלוטות.
כאשר פתח הבלוטה נחסם היא עלולה לגדול ולהוות בעיה רפואית קלה ואף לפגוע במראה הפנים. תחילה יראה הדבר כמו שעורה אך עם הזמן תישאר בעפעף נפיחות עגולה דמוית ציסטה, שעלולה להוסיף ולגדול עם הזמן. נפיחות זו אינו גורמת לכאב, אלא אם היא מזדהמת.
בשפה עממית מכונה מצב זה 'שעורה כלואה'. המונח הרפואי הוא כלזיון, שמשמעותו ביוונית היא 'כדור ברד'. לפיכך נקראת המחלה בעברית גם 'ברדת העפעף'.
הטיפול הראשוני יכלול הנחת רטיות חמות ועיסוי עדין של המקום. פעמים רבות, באמצעות טיפול זה ניתן להביא לפתיחה עצמונית של פתח הבלוטה ולהיעלמות הכלזיון. במקרים מסוימים יומלץ על שימוש בטיפות עיניים או במשחה אנטיביוטית ואף על הזרקת סטרואידים לעפעף, כדי לסייע בספיגת הכלזיון.
אם טיפולים אלו אינם מועילים והכלזיון אינו עובר תוך כשישה שבועות, ניתן לשקול הליך ניתוחי להסרתו. זאת משום שבנוסף לפגיעה במראה הפנים, כלזיון גדול עלול במקרים נדירים להפעיל לחץ על הקרנית ולגרום לטשטוש ראייה.
זהו הליך פשוט ושכיח המבוצע תחת אלחוש מקומי ואורך מספר דקות.