21 ינואר 2018 ה' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  06.02.2013  באדיבות ה 

סכיאטיקה - מידע רפואי

Sciatica

גורמים לסכיאטיקה

סכיאטיקה נגרמת בעקבות גירוי או נזק לעצב הסכיאטי. פריצת דיסק היא הגורם השכיח ביותר לסכיאטיקה.

פריצת דיסק

פריצת דיסק, המכונה גם צניחת דיסק בין חולייתי, היא תופעה המתרחשת כאשר קרומיו של אחד הדיסקים בעמוד השדרה נקרעים והנוזל הג'לטיני הסמיך הנמצא בתוכו דולף החוצה.
עמוד השדרה מורכב מ- 24 חוליות הממוקמות בטור אחת מעל השנייה. בין כל שתי חוליות מונח דיסק. זוהי רפידה סחוסית עגולה שנועדה להגן על החוליות ולרפד את המרווח הקיים בינן. הדיסק עשוי מקרום סיבי וקשה ובתוכו נוזל סמיך דמוי ג'ל. הדיסקים משמשים כבולמי זעזועים ומרככים את השפעת תנועות הגוף על החוליות.
סכיאטיקה תתרחש כאשר הדיסק הפגוע לוחץ על העצב הסכיאטי.
הגורם לפריצת דיסק אינו תמיד ידוע אם כי גיל מהווה גורם סיכון. ככל שמזדקנים מאבדים הדיסקים את תכולת המים שלהם, גמישותם פוחתת והם נוטים להתבקע יותר בקלות.

היצרות תעלת חוט השדרה

חוט השדרה מכיל תאי עצב וקבוצות של סיבי עצב המחברים את כל חלקי הגוף אל המוח. חוט השדרה הוא מבנה רגיש מאד העובר בתוך תעלת עמוד השדרה.
כאשר העצמות, הרצועות או הדיסקים בעמוד השדרה מוחצים את העצבים בעמוד השדרה, ובפרט את העצב הסכיאטי, יגרם כאב, בעיקר באזור הגב התחתון והרגליים. תופעה זו שכיחה בעיקר בקרב מבוגרים.
גורמים להיצרות תעלת חוט השדרה כוללים שינויים ניווניים בעמוד השדרה המתרחשים עם השנים, שינויים ברצועות המחזיקות את עמוד השדרה ומחלות עצם (דוגמת מחלת פאג'ט של העצם).
גורמים נוספים, אם כי פחות שכיחים, כוללים זיהום, חבלה או גידול בעמוד השדרה.

תסמונת זנב הסוס (Cauda equine syndrome)

זוהי תסמונת נדירה וחמורה אשר עלולה לגרום לסכיאטיקה. ה- cauda equine הוא צבר עצבים היוצאים מקצהו של חוט השדרה. תסמונת זו נגרמת כאשר לחץ מופעל על העצבים בתחתית חוט השדרה. הסימפטומים של תסמונת זו כוללים:
  • כאב בגב התחתון.
  • חוסר תחושה במפשעה.
  • שיתוק באחת הרגליים או בשתיהן.
  • כאב בחלחולת (רקטום).
  • הפרעות בפעילות המעי.
  • חוסר יכולת להטיל שתן או בריחת שתן.
  • כאב בחלק הפנימי של הירכיים.
 
  •  יש לפנות לקבלת טיפול רפואי דחוף אם מתפתחים הסימפטומים המפורטים לעיל. ללא טיפול דחוף עלול להיגרם נזק בלתי הפיך לעצבים ששולטים בפעילות שלפוחית השתן והמעי ואף שיתוק.