16 ינואר 2018 כ"ט טבת תשע"ח
מעודכן לתאריך  06.02.2013  באדיבות ה 

סכיאטיקה - מידע רפואי

Sciatica

טיפול בסכיאטיקה

במרבית המקרים ניתן להיעזר במשככי כאב אם כי סכיאטיקה כרונית תטופל בדרך כלל בעזרת שילוב של טיפול תרופתי ואמצעים לטיפול עצמי.

טיפול בסכיאטיקה קצרת מועד

בדרך כלל ניתן להיעזר בתרופות נוגדות כאב ממשפחת ה- NSAID’s (תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות). אלו עשויות להקל על הכאב ולהפחית דלקת. משפחה זו כוללת תרופות כגון איבופרופן (שמות מסחריים: נורופן®, אדוויל®, איבופן®), דיקלופנאק (שמות מסחריים: אביטרן®, ארתרוטק®, בטרן®, וולטרן®, קטאפלם®) ונפרוקסן (שמות מסחריים: נקסין®, נרוסין®).
תרופות אלו אינן מתאימות לסובלים מיתר לחץ דם, מאסתמה, מאי ספיקת לב או ממחלת כליות. במקרים אלו יש להעדיף פראצטאמול (שמות מסחריים: אקמול®, דקסמול®). יש לקרוא את העלון לצרכן לפני שמתחילים להשתמש בתרופה.
אם אלו אינן יעילות יכול הרופא לרשום תרופה כמו קודאין (שמות מסחריים: קודיקל®, רקוד®). זהו נוגד כאב חזק שנלקח לעיתים בשילוב עם פאראצטמול. אפשרות נוספת הן תרופות המסייעות להרפיית השרירים. לדוגמה, דיאזפם (שם מסחרי: אסיוול). תרופות מסוג זה תינתנה במקרה של מתח רב בשרירי הגב או הרגליים.

פעילות גופנית

חשוב להישאר פעילים על אף הכאב הסכיאטי. תחילה עלול להיות קשה לשמור על פעילות לאור הכאב החזק ולכן לרוב יומלץ על מנוחה בימים הראשונים. לאחר מכן, עם שוך הכאב, רצוי לחזור לפעילות.
הליכה ותרגילי מתיחה מתאימים במיוחד. יש להימנע מכל פעולה שעלולה להחמיר את המצב לרבות הרמת משאות, ישיבה ממושכת או מתיחה כדי להגיע למשהו גבוה או מרוחק.

הנחת רטיות קרות או חמות

הנחת רטיות (קומפרסים) קרות או חמות עשויה להקל על הכאב. ניתן להשתמש בשקית ירקות קפואים. יש לעטוף את השקית במגבת על מנת למנוע מגע ישיר עם העור.
ניתן לשלב לסירוגין בין רטיה קרה לחמה, כדי להשיג הקלה מרבית.

טיפול בסכיאטיקה כרונית

סכיאטיקה כרונית תטופל בדרך כלל בעזרת שילוב של נוגדי כאב ושיטות לטיפול עצמי.

תרופות נוגדות כאב

טיפול ממושך ב- NSAID’s אינו מומלץ מאחר שהוא עלול לפגוע ברירית הקיבה והמעי ולגרום לכיב ולדימום.
אם יש צורך בטיפול ממושך יומלץ בדרך כלל על פראצטאמול, קודאין, אמיטריפטילין או גבפנטין.
אמיטריפטילין (שם מסחרי: אלטרול®) היא תרופה נוגדת דיכאון שיעילה בהקלה על כאב ממקור עצבי.
גבפנטין (שם מסחרי: נוירונטין®) היא תרופה נוגדת פרכוס המשמשת גם להקלה על כאב ממקור עצבי. אין להפסיק ליטול תרופה זו באופן פתאומי מאחר שהדבר עלול לגרום לתופעות לוואי כגון חרדה, הפרעות שינה, בחילה, כאב והזעה. יש להפסיק את השימוש באופן הדרגתי, בהתאם להנחיות הרופא המטפל.

קורטיקוסטרואידים

אלו הם נוגדי דלקת חזקים אשר ניתן להזריק אל החלל האפידורלי בעמוד השדרה התחתון כדי להפחית דלקת וכאב. הזרקת קורטיקוסטרואידים יעילה בהפחתת הלחץ על העצב הסכיאטי ומשיגה לרוב הקלה בחומרת הכאב.

פעילות גופנית וטיפול פיזיותרפי

כחלק מתוכנית הטיפול יפנה הרופא את המטופל לפיזיותרפיה. הטיפול עשוי לכלול עיסוי והנעת שרירים ומפרקים. הפיזיותרפיסט יוכל לבנות תוכנית תרגילים אישית שתסייע למטופל להישאר פעיל, תפחית את הכאב ותמנע נזק נוסף לגבו.
הפיזיותרפיסט אף ינחה את המטופל כיצד לשמור על יציבה נכונה, על מנת למנוע פגיעה נוספת בגבו.

טיפול הכרתי (קוגניטיבי) התנהגותי (CBT)

טיפול הכרתי (קוגניטיבי) התנהגותי (Cognitive Behavioral Therapy, CBT) הוא טיפול נפשי שמטרתו לסייע למטופל להתמודד עם בעיותיו באמצעות שינוי דפוסי החשיבה וההתנהגות שלו. באמצעות טיפול זה ניתן להקל על ההתמודדות עם הכאב הכרוני האופייני לסכיאטיקה.
טיפול הכרתי התנהגותי מתמקד בבעיות ובקשיים עימם מתמודד המטופל בהווה. השיטה מקנה למטופל דרכים מעשיות לשיפור הלך הרוח ברמה היומיומית.

ניתוח

ביצוע ניתוח ישקל במקרים הבאים:
  • אם זוהה גורם למצב כגון פריצת דיסק.
  • הסימפטומים אינם מגיבים לכל טיפול אחר.
  • הסימפטומים מחמירים עם הזמן.
 
סוג הניתוח יקבע בהתאם לגורם לסכיאטיקה. במקרה של פריצת דיסק יבוצע ניתוח דיסקטומי במהלכו מסירים חלק מהדיסק או את כולו דרך חתך בעמוד השדרה. אם המצב נגרם עקב חוליה שזזה ממקומה יבוצע ניתוח במהלכו תאוחה החוליה חזרה למקומה התקין.
במקרה של היצרות תעלת חוט השדרה ניתן לשייף או לקצוץ את זיזי החוליה הגורמת להיצרות על מנת להפחית את הלחץ על העצבים.
מאחר שכל ניתוח כרוך בסיכונים ובסיבוכים מסוימים יש לשקול את יתרונותיו אל מול חסרונותיו, טרם קבלת החלטה בנושא.