17 ספטמבר 2021 י"א תשרי תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

פריצת דיסק - מידע רפואי

(Slipped disc (Herniated disc, Prolapsed disc
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

מבוא לפריצת דיסק

פריצת דיסק, המכונה גם צניחת דיסק בין חולייתי, היא תופעה המתרחשת כאשר קרומיו של אחד הדיסקים בעמוד השדרה נקרעים והנוזל הג'לטיני הסמיך הנמצא בתוכו דולף החוצה.
פריצת דיסק עלולה לגרום לכאב גב ולכאב באזורים אחרים בגוף.
במקרים רבים גורמת פריצת דיסק גם לפגיעה בעצב הסכיאטי (עצב השת, sciatic nerve). זהו העצב הארוך ביותר בגוף העובר מחלקו האחורי של האגן, דרך העכוז ושתי הרגליים אל כפות הרגליים.
לחץ על העצב הסכיאטי עלול לגרום לבאים:
  • כאב עמום ומתמשך.
  • חוסר תחושה.
  • עקצוצים ברגל אחת או בשתיהן.
 

עמוד השדרה

עמוד השדרה מורכב מ- 24 חוליות הממוקמות בטור אחת מעל השנייה.
בין כל שתי חוליות מונח דיסק. זוהי רפידה סחוסית עגולה שנועדה להגן על החוליות ולרפד את המרווח הקיים בינן. הדיסק עשוי מקרום סיבי וקשה ובתוכו נוזל סמיך דמוי ג'ל. הדיסקים משמשים כבולמי זעזועים ומרככים את השפעת תנועות הגוף על החוליות.
חוט השדרה מכיל תאי עצב וקבוצות של סיבי עצב המחברים את כל חלקי הגוף אל המוח. חוט השדרה הוא מבנה רגיש מאד העובר בתוך תעלת עמוד השדרה.

מה גורם לפריצת דיסק?

פריצת דיסק מתרחשת כשהקרום שעוטף את הדיסק נקרע והג'ל שבתוכו נדחק החוצה. אם הדיסק זז ממקומו אך הקרומים אינם נקרעים מכונה המצב 'בלט דיסק'. הדיסק שניזוק עלול ליצור לחץ על חוט השדרה כולו או על שורש עצב בודד ולגרום לכאב הן באזור הדיסק הפגוע והן באזור הגוף שמופעל על ידי העצב שהדיסק לוחץ עליו.
הגורם לפריצת דיסק אינו תמיד ידוע אם כי גיל מהווה גורם סיכון. ככל שמזדקנים מאבדים הדיסקים את תכולת המים שלהם, גמישותם פוחתת והם נוטים להתבקע יותר בקלות.

שכיחות התופעה

פריצת דיסק שכיחה בעיקר בגילאי 30-50. אצל גברים התופעה שכיחה פי שתיים מאשר אצל נשים. לרוב מתפתחת פריצת דיסק בגב התחתון. עם זאת, אף ששליש מהמבוגרים סובלים מכאב בגב התחתון, פחות מ- 5% מהם אכן לוקים בפריצת דיסק.

אבחון

בדרך כלל יאובחן המצב לפי הסימפטומים והרקע הרפואי של המטופל. הרופא יבצע בדיקה גופנית במהלכה יבחן את הרפלקסים, חוזק השרירים, יכולת ההליכה ואת התחושה בגפיים.

טיפול

התאוששות מפריצת דיסק עלולה לארוך 4-6 שבועות. לרוב יכלול הטיפול שילוב של פיזיותרפיה, עיסוי, תרגול ותרופות להקלת כאב.
במקרים חמורים או אם הכאב אינו חולף תוך כשישה שבועות ניתן לשקול ניתוח להסרת חלק הדיסק הפגום ולשחרור העצב התפוס.
במקרים רבים, עם הזמן יסוג הדיסק הפגוע ויתרחק מהעצבים. נסיגת הדיסק מהעצב תפחית את תחושת הכאב.
על אנשים הלוקים בפריצת דיסק להמשיך להיות פעילים. אף שבהתחלה עלול להיות קשה להתנועע, לאחר כמה ימי מנוחה רצוי לשוב לפעילות. כאשר הגב נמצא בתנועה, ההתאוששות מהירה יותר.
יש לבצע תרגילי התעמלות שאינם כרוכים באימוץ הגב. שחייה נחשבת לפעילות גופנית מועדפת מאחר שהמים נושאים את משקל הגוף ומפחיתים את העומס על המפרקים.

מניעה

שמירה על אורח חיים בריא עשויה למנוע כאב גב ולהפחית את הסיכון ללקות בפריצת דיסק. רצוי להתאמן באופן סדיר, להרים משאות כבדים בצורה שאינה גורמת לעומס יתר על הגב ולהקפיד על יציבה נכונה כשיושבים או עומדים.