17 ספטמבר 2021 י"א תשרי תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

פריצת דיסק - מידע רפואי

(Slipped disc (Herniated disc, Prolapsed disc
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

טיפול בפריצת דיסק

ברוב המקרים, עם הזמן יתכווץ הדיסק הפגוע מאליו ויפסיק ללחוץ על העצבים. עקב כך יפחת הכאב.
ההחלמה מפריצת דיסק אורכת בדרך כלל 4-6 שבועות. רוב האנשים יצטרכו לבצע תרגילי התעמלות מתאימים ולעיתים יזדקקו גם לתרופות נוגדות כאב.

שמירה על אורח חיים פעיל

חשוב להישאר פעילים על אף פריצת הדיסק. תחילה עלול להיות קשה לשמור על פעילות לאור הכאב החזק ולכן לרוב יומלץ על מנוחה בימים הראשונים. לאחר מכן, עם שוך הכאב, רצוי לחזור לפעילות. כשהגב נמצא בתנועה, ההחלמה מהירה יותר.
יש לבצע תרגילי התעמלות שאינם כרוכים באימוץ הגב. שחייה נחשבת לפעילות גופנית מועדפת מאחר שהמים נושאים את משקל הגוף ומפחיתים את העומס על המפרקים. הפעילות והתרגילים יסייעו לחזק את השרירים שנחלשו.
יש להימנע מכל פעולה שעלולה להחמיר את המצב לרבות הרמת משאות, ישיבה ממושכת או מתיחה כדי להגיע למשהו גבוה או מרוחק.

פיזיותרפיה

בעיות גב הן התופעה הנפוצה ביותר שבה מטפלים בתחום הפיזיותרפיה. פיזיותרפיה עוסקת בטיפול בבעיות שריר שלד. באמצעות פיזיותרפיה אפשר להפחית כאבי גב, לשפר את יכולת התנועה ולחזק את השרירים התומכים בעמוד השדרה.
חברי מכבי נהנים מגישה ישירה לפיזיותרפיה, כלומר יכולים לקבוע תור לטיפול ללא הפניית רופא.
בתחילת הטיפול הפיזיותרפיסט ישאל את המטופל סדרת שאלות (אנמנזה) לצורך אבחון מקיף של מקור הבעיה. יחד יבנו תכנית טיפול אישית שעשויה לכלול על פי הצורך המלצות לארגונומיה נכונה, טיפולים מנואליים (ידניים), טיפולים באמצעים חשמליים ותרגילים להקלת הכאב ולשיפור התפקוד. בנוסף, במסגרת הטיפול מקבלים המטופלים הכוונה שמסייעת להם להישאר פעילים ולמנוע נזק נוסף לגב.

אוסטיאופתיה וכירופרקטיקה

ניתן לשקול גם טיפול אוסטיאופתי או כירופרקטי. שתי שיטות הטיפול משמשות לטיפול בכאב גב. יש לפנות אך ורק למטפלים מוסמכים.טיפול תרופתי

בהתאם לצורך יוכל הרופא לרשום תרופות שונות על מנת להקל על הכאב הנגרם עקב פריצת הדיסק, כמפורט:
 • משככי כאב דוגמת פאראצטמול (שמות מסחריים: אקמול®, דקסמול®) הנמכרים ללא מרשם רופא. יש לקרוא את הוראות היצרן ואת העלון לצרכן לפני שמתחילים להשתמש בתרופה.
 • תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות (NSAID’s). אלו עשויות להקל על הכאב ולהפחית דלקת. משפחה זו כוללת תרופות כגון איבופרופן (שמות מסחריים: נורופן®, אדוויל®, איבופן®), דיקלופנאק (שמות מסחריים: אביטרן®, ארתרוטק®, בטרן®, וולטרן®, קטאפלם®) ונפרוקסן (שמות מסחריים: נקסין®, נרוסין®).
  תרופות אלו אינן מתאימות לסובלים מיתר לחץ דם, מאסתמה, מאי ספיקת לב או ממחלת כליות. יש לקרוא את העלון לצרכן לפני שמתחילים להשתמש בתרופה.
 • קודאין (שמות מסחריים: קודיקל®, רקוד®). נוגד כאב חזק שנלקח לעיתים בשילוב עם פאראצטמול. קודאין ינתן בדרך כלל רק כשתרופות נוגדות כאב אחרות אינן יעילות.
 • קורטיקוסטרואידים. נוגדי דלקת חזקים אשר ניתן להזריק לעמוד השדרה התחתון כדי להפחית דלקת וכאב.
 • תרופות מרפות שרירים. תרופות המסייעות להרפיית השרירים. לדוגמה, דיאזפם (שם מסחרי: אסיוול). תרופות מסוג זה תינתנה במקרה של מתח רב בשרירי הגב או הרגליים.
 

ניתוח

כ- 10% מהמטופלים יזדקקו לעבור ניתוח לתיקון פריצת הדיסק, בעיקר במקרים הבאים:
 • כשיש עדות ללחץ חמור על העצבים.
 • כשאין שיפור בסימפטומים לאחר טיפולים אחרים.
 • כשהמטופל מתקשה לעמוד או ללכת.
 • כשמתפתחים סימפטומים חמורים כמו חולשת שרירים מתקדמת או שינויים בתפקוד שלפוחית השתן.
 
מטרת הניתוח היא לכרות ולסלק את חתיכות הדיסק שנדחפו החוצה. ניתוח פריצת דיסק נקרא דיסקטומיה (discectomy) וניתן לבצעו בשיטות שונות.

דיסקטומיה פתוחה

בניתוח פתוח (open discectomy) מסירים חלק מהדיסק או את כולו דרך חתך בעמוד השדרה.

החלפת דיסק בין חולייתי

בניתוח להחלפת דיסק בין חולייתי (Prosthetic inter-vertebral disc replacement) מוציאים את הדיסק הפגוע או חלק ממנו דרך חתך בעמוד השדרה ומכניסים לחלל שנוצר דיסק חלופי (מלאכותי) במקומו.
מחקר שנערך בנושא העלה כי 87% מהמטופלים חשו שיפור באיכות חייהם שלושה חודשים לאחר שעברו ניתוח זה. עם זאת, מדובר בהליך חדשני יחסית שתוצאותיו ארוכות הטווח עדיין אינן ידועות.

כריתת דיסק אנדוסקופית בעזרת קרן לייזר

ניתוח זה (endoscopic laser surgery) מבוצע בגישה זעיר פולשנית (אנדוסקופית). דרך חתך קטן באזור עמוד השדרה מוחדר אנדוסקופ. הדיסק הפגוע נכרת בעזרת קרן לייזר.
לפי תוצאותיו של מחקר שבדק את יעילות הניתוח האנדוסקופי, אצל שני שליש מהמטופלים חל שיפור ביכולת התנועה והניידות לאחר 6 חודשים וכ- 30% נזקקו לפחות תרופות נוגדות כאב. רק 2%-4% מהמטופלים נזקקו לניתוח נוסף.
מחקר אחר העלה כי המטופלים יכלו לחזור לעבודה 7 שבועות בממוצע לאחר ניתוח זה.

התאוששות

במקרים חמורים של פריצת דיסק עשוי הניתוח להקל על הסימפטומים. מרבית המטופלים מסוגלים לחזור לעבודה 2-6 שבועות לאחר הניתוח. עם זאת, הניתוח אינו מתאים לכלל המטופלים וחלקם יזדקקו לניתוחים או לטיפולים נוספים.
כבכל ניתוח, יתכנו סיבוכים שכוללים זיהום, דימום, פגיעה בעצבים ופגיעה זמנית בתחושה.
למרבית המטופלים תותאם תוכנית שיקום לאחר הניתוח שתכלול בדרך כלל תרגילי התעמלות. סקירה של מספר מחקרים מצאה שביצוע תרגילי התעמלות 4-6 שבועות לאחר ניתוח בגב התחתון מסייע להפחתת כאב ומשפר את תפקוד המטופלים.