29 יוני 2022 ל' סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  11.02.2013  באדיבות 

ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר יורם עוזר

(Carpal Tunnel Release Surgery (04.43
מעודכן לתאריך  11.02.2013  באדיבות 

מבוא

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

הליך זה יבוצע אם טיפול שמרני בתסמונת התעלה הקרפלית (המכונה גם תסמונת מנהרת שורש כף היד) אינו מועיל והמטופל ממשיך להתלונן על סימפטומים עקב מצבו. בניתוח ישוחרר העצב כדי למנוע את החמרת הלחץ המופעל עליו כדי למנוע את התקדמות המחלה והפיכת המצב לבלתי הפיך.
התעלה הקרפלית בנויה מעצמות שורש כף היד, מגידי השרירים הגורמים לכיווץ האצבעות ומהעצב המדיאני העובר דרכה. התעלה תחומה על ידי רצועה קשה הנקראת Transverse carpal ligament אשר מונעת ממנה להתרחב.
תסמונת התעלה הקרפלית (CTS, Carpal Tunnel Syndrome) היא תסמונת שכיחה המאופיינת על ידי לחץ על העצב המידיאני (median nerve) הנגרם עקב בצקת או דלקת בתעלה העוברת בשורש כף היד.
התסמונת נגרמת בדרך כלל עקב מאמץ ממושך של פרק כף היד (לדוגמה, אצל אנשים העובדים עם מחשב ועכבר) או עקב חבלה בכף היד, הגורמים להתפתחות דלקת ונפיחות בתעלה ולפגיעה באספקת הדם לעצב. המצב יכול להיות חד או דו צדדי.
כמו כן קיים קשר בין שינויים הורמונליים לבין התפתחות התסמונת, אשר נוטה להתפתח במהלך ההריון או לאחר לידה (אצל נשים). מצבים נוספים המחמירים את התסמונת כוללים בעיות בבלוטת התריס, סוכרת, עודף של הורמון גדילה (אקרומגלי), עודף משקל, תזונה לקויה, עישון ומתח נפשי.
הפגיעה באספקת הדם לעצב עלולה לגרום לנימול, לכאב, לתחושת שריפה, לתחושת הירדמות ולחוסר תחושה שעלולים להתפשט מכף היד אל האצבעות, לאורך האמה והזרוע ועד לצוואר. הסובלים מתסמונת התעלה הקרפלית יתלוננו בעיקר על סימפטומים הפוגעים באגודל, באצבע ובאמה. סימפטומים נוספים כוללים קושי בסגירת האגודל פנימה לכוון האצבע, ירידה בכוח של האצבעות וביכולת לאגרף את כף היד ותלונות על כך ש- 'דברים נופלים מהידיים'.
לרוב יומלץ תחילה על טיפול שמרני (לא ניתוחי) הכולל סד לקיבוע, תרופות נוגדות דלקת והזרקת סטרואידים לאזור התעלה הקרפלית. אצל חלק מהמטופלים יחלפו הסימפטומים בעקבות טיפול זה, בעיקר אם התסמונת נגרמה עקב שינויים הורמונליים אשר התייצבו בינתיים.
אם לא יחול שיפור יומלץ על ניתוח לפתיחת הגג של התעלה הקרפלית במטרה להוריד את הלחץ בתוך התעלה וכך להוריד את הלחץ מהעצב המדיאני.