17 נובמבר 2017 כ"ח חשון תשע"ח
מעודכן לתאריך  12.02.2013  באדיבות 

ניתוח להחלפת מפרק הכתף

(Shoulder Replacement Surgery (Shoulder Arthroplasty

רופא מייעץ: ד"ר גבריאל מוזס

מבוא

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

הליך זה יבוצע אצל מטופל שפעולת מפרק הכתף שלו נפגמה או גורמת לו לכאב עז, וטיפול שמרני אינו מביא להקלה.
בכתף קיימים שלושה מפרקים אולם כאשר מדברים על מפרק הכתף הכוונה היא לחיבור בין עצם הזרוע לעצם השכם. ראש עצם הזרוע הוא כדורי וצמוד לבליטה בצורת שקע כדורי בצד עצם השכם ('גלנויד').
עצם הזרוע גדולה פי שלושה לערך מהגלנויד וכך מתאפשרת התנועה הנרחבת של הזרוע באמצעות מפרק זה לצדדים, למעלה, למטה ובצורה סיבובית. צורה זו גם גורמת לכך שמפרק זה אינו יציב במיוחד ועלול לגרום לבריחת הזרוע מהגלנויד, מצב הנקרא פריקת כתף.
סחוסים בין עצמות המפרק וסביב הכתף וכן קרומים וגידים העוטפים את מפרק הכתף מייצבים את המפרק ומקלים על תנועתו. בנוסף, שרירי הכתף החזקים מייצבים את המפרק ומונעים את פריקת הכתף.
הסחוס בין העצמות פועל כבולם זעזועים, סופג את הכוחות המופעלים על הכתף ומונע את חיכוך העצמות זו בזו. אם סחוס זה נפגע או נהרס, חיכוך העצמות זו בזו עלול לגרום לשחיקת העצמות ולכאב עז המגביל את התנועה. שחיקת סחוס היא תופעה שכיחה ביותר. מעריכים שכ- 80% מהאוכלוסייה תסבול משחיקה מסוימת בסחוס במפרק כלשהו בגוף עד גיל 65.
הסחוס עלול להיהרס כתוצאה מחבלה, דלקת מפרקים או תהליכי שחיקה הנובעים מתהליך ההזדקנות הטבעי. כמו כן, פריקות חוזרות ונשנות של הכתף, פעילות גופנית נמרצת, נפילות על הכתף ושבירת עצמות הכתף לרבות עצמות הבריח, השכם, הצלעות העליונות ועצם הזרוע עלולה לגרום לקריעת הסחוס.
הטיפול הראשוני בבעיה כולל טיפול באמצעות סטרואידים ותרופות לשיכוך כאב וכן טיפול פיזיותרפי. אם טיפולים אלו אינם מועילים והמטופל סובל מכאב עז או שתנועת הכתף שלו מוגבלת הוא יופנה בדרך כלל לניתוח להחלפת מפרק הכתף.
מפאת מורכבות המפרק, ניתוח להחלפת מפרק הכתף הוא הנדיר מבין ניתוחי החלפת המפרקים (פחות מ- 5% מכלל ניתוחי החלפת המפרק). עם זאת, מדובר בהליך יעיל בעל שיעורי הצלחה העולים על 90% בהקלת או בהעלמת הסימפטומים.