23 נובמבר 2017 ה' כסלו תשע"ח
מעודכן לתאריך  12.02.2013  באדיבות 

ניתוח להחלפת מפרק הכתף

(Shoulder Replacement Surgery (Shoulder Arthroplasty

רופא מייעץ: ד"ר גבריאל מוזס

תאור ההליך

ניתוח להחלפת מפרק הכתף יבוצע תחת הרדמה כללית.
בהתאם לסוג הפגיעה יבצע המנתח חתך בקדמת הכתף או מאחוריה כדי לאפשר גישה אל המפרק. שרירי הכתף והזרוע יחתכו והעצמות תופרדנה זו מזו.
ההחלטה על כמה תותבים יש להשתיל תיקבע לפי חומרת מצב הסחוס והעצמות. אם רק הסחוס נפגע אך עצם הזרוע והגלנויד במצב תקין יתכן שתבוצע החלפה חלקית של המפרק. במקרה זה לא יוסר החלק הכדורי בראש עצם הזרוע וכיפת המתכת החלופית תורכב עליו. ייתכן כי אף הגלנויד לא יוסר.
במידה שקיימת פגיעה בגלנויד ישייף המנתח את עצם השכם על מנת להסיר את החלק הנגוע ויקדח בה חורים על מנת לקלוט את התותב. תותב הגלנויד עשוי מפלסטיק קשיח. ניתן להדביק אותו או להבריג אותו לעצם השכם.
אם קיימת פגיעה בעצם הזרוע יסיר המנתח את החלק הנגוע ויחליף אותו בתותב העשוי משילוב של מתכת ופוליאתילן. לפי היקף הפגיעה יחליט המנתח האם מספיק להבריג את הכיפה התותבת בראש עצם הזרוע או שיש צורך להחדיר למרכז עצם הזרוע רגלית מתכת לחיזוק התותב במקום.
כאשר קיימת פגיעה בגידי הכתף או בשרירי הכתף באופן המגביל את תנועת הכתף ייתכן כי יושתלו תותבי 'כתף הפוכה', היינו, התותב בגלנויד יהיה עשוי מפלסטיק ומתכת בצורת כדור ואילו ראש עצם הזרוע תהיה ישרה ולא כדורית. החלפת מבנה הכתף בצורה זו מאפשרת השגת טווח תנועה רחב יותר במפרק, בסיום תהליך השיקום.
בתום הניתוח יתפור המנתח את השרירים, הגידים והעור שנחתכו באמצעות תפרים מתכלים או תפרי ניילון ויקבע את הכתף בסד, על מנת למנוע תנועה.