18 דצמבר 2017 ל' כסלו תשע"ח
מעודכן לתאריך  12.02.2013  באדיבות 

ניתוח לתיקון תפיחה בבוהן (בוניון, הלוקס ולגוס) - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר מתי נוף

(Hallux Valgus (Bunion) Surgery (77.51

מבוא

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

הליך זה יבוצע אם טיפול שמרני בתפיחה בבוהן, מצב המכונה גם הלוקס ולגוס או בוניון, לא הועיל. מטרת הניתוח היא ליישר את הבוהן, להוריד את הבליטה הפנימית ולעיתים גם כדי לטפל בבעיות מבניות נוספות בכף הרגל אשר גרמו להתפתחות העיוות.
אחד מעיוותי כף הרגל השכיחים ביותר נקרא תפיחה בבוהן, או בלעז, הלוקס ולגוס (הלוקס - בוהן גדולה, ולגוס - סטייה החוצה) או בוניון. זהו מצב בו הבוהן של הרגל סוטה הצידה ויוצרת בלט גרמי בצד הפנימי של כף הרגל, סמוך לבסיס הבוהן.
במקרים אלו, הבוהן הגדולה בכף הרגל גורמת ללחץ מתמיד על האצבע השכנה ודוחקת אותה, עד כדי כך שלעתים היא אף עולה מעליה, או שהאצבע השנייה נדחפת הצידה וסוטה במקביל לבוהן הגדולה. לעתים העיוות מתקדם גם לאצבעות האחרות בכף הרגל.
מעבר לפגם במראה כף הרגל, עיקר הבעיה היא שבסיס הבוהן הגדולה מתבלט, נלחץ ומשתפשף כנגד הנעל וגורם לכאב, אי נוחות בזמן הליכה ולהתקפים חוזרים של דלקת הגורמת לכאב גם בזמן מנוחה, לאחר הסרת הנעל.
הגורמים למצב זה כוללים נטייה משפחתית או עיוות מולד, מחלות פרקים, מחלות שריר (לדוגמה, שיתוק מוחין), חבלה, נעילת נעליים צרות או נעלי עקב באופן קבוע (דבר הנחשב כגורם סיכון אצל נשים) ועומס יתר על כף הרגל (בעיקר אצל רקדניות או ספורטאים).
הטיפול יקבע בהתאם לחומרת המצב. לרוב יומלץ תחילה על טיפול שמרני (לא ניתוחי) הכולל מדרסים, נעילת נעל רחבה שאינה יוצרת לחץ על האצבעות ולעתים גם שימוש במפריד אצבעות מסיליקון שיש להניח בין האצבעות. בהתקפים דלקתיים חריפים ניתן לטפל בתרופות נוגדות דלקת.
כאשר טיפול שמרני לא עוזר יוצע למטופל טיפול ניתוחי. מקובל כיום שהטיפול הניתוחי מוצע בעיקר כשיש בעיות נוספות בכף הרגל, מעבר לפגיעה במראה הבהונות.