22 ינואר 2018 ו' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  12.02.2013  באדיבות 

ניתוח לתיקון תפיחה בבוהן (בוניון, הלוקס ולגוס) - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר מתי נוף

(Hallux Valgus (Bunion) Surgery (77.51

הנחיות

לפני הניתוח

לצורך אבחון חומרת העיוות ותכנון הניתוח יש לבצע צילום רנטגן במספר מנחים של כף הרגל.
בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי ידרש המטופל לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם, אלקטרוליטים, תפקודי כבד, תפקודי קרישה, צילום חזה ואק"ג.
מטופלים שעברו ניתוחים קודמים, אושפזו בעבר, לוקים במחלות כרוניות, סובלים מאלרגיה או נוטלים תרופות מרשם או תוספי מזון יעדכנו על כך את הרופא המנתח ואת הרופא המרדים. מטופלים שסובלים ממחלות נוספות ידרשו לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.
יש להפסיק את נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין) שבוע לפני הליך זה. יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי הצורך בנטילת תחליפים.

ביום הניתוח

שערות באזור המיועד לניתוח (אם ישנן) יגולחו על ידי צוות בית החולים טרם הכניסה לחדר הניתוח.

לאחר הניתוח

לאחר סיום ההליך ישהה המטופל כשעתיים במחלקת ההתאוששות על מנת לאפשר התעוררות איטית ובטוחה. לאחר מכן הוא יועבר אל מחלקת האשפוז.

התאוששות והחלמה מההליך

מספר שעות לאחר ההליך יסייעו למטופל לרדת ממיטתו. ניתן לרדת מהמיטה לישיבה, לעמידה או להליכה בעזרת הליכון או קביים.
מרבית המטופלים ישתחררו מבית החולים עוד ביום הניתוח, או למחרת. התחבושת תוחלף תוך מספר ימים לאחר הניתוח, בהתאם להחלטת המנתח.
ניתן לחזור לעבודה 3-5 ימים לאחר הליך זה.
בשבוע הראשון יש להשאיר את הרגל מורמת זמן רב ככל האפשר. יש להימנע מנשיאת משקל רב על הרגל בשבועיים הראשונים לאחר הניתוח ולהיעזר בקביים.
כשבועיים לאחר הניתוח יוסרו התפרים.
החלמה סופית צפויה כשישה שבועות לאחר הניתוח. מומלץ לרכוש נעליים נוחות ורחבות כדי לא ליצור לחץ על האזור המנותח ולמנוע חזרה של העיוות בעתיד.