02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  12.02.2013  באדיבות 

ניתוח לכריתת שק נוזלים סביב האשכים (הידרוצל) - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר יעקב בן חיים

(Hydrocelectomy surgery (63.100
מעודכן לתאריך  12.02.2013  באדיבות 

מבוא

מתי יבוצע הליך זה ומה מטרתו?

הליך זה יבוצע אצל מטופלים הסובלים מהצטברות נוזלים סביב האשכים, מצב המכונה הידרוצל. הניתוח יבוצע אצל תינוקות מעל גיל שנה או גברים הסובלים מהידרוצל.
האשכים נוצרים בחלל הבטן התחתונה של העובר הזכר במהלך ההריון ומשם יורדים אל שק האשכים. במהלך נדידתם מושכים עימם האשכים את קרום דופן חלל הבטן. במרבית המקרים נסגר חיבור זה בין שק האשכים לחלל הבטן עד למועד הלידה. עם זאת, אצל כ- 15% מהתינוקות הזכרים חיבור זה אינו נסגר. אצל פגים ממין זכר מדובר באחוז גבוה עוד יותר.
במידה שהחיבור אינו נסגר עלולים נוזלים מחלל הבטן לזרום אל שק האשכים ולהצטבר בתוכו. מצב זה מכונה הידרוצל (או הידרוצלה). ניקוז הנוזל אינו מספיק מאחר שהנוזלים חוזרים לזרום אל השקיק המקיף את האשכים ולכן יש צורך לכרות את שק הנוזל במלואו.
על אף שכיחות התופעה הבעיה נפתרת מאליה אצל כ- 80-90% מהתינוקות במהלך שנת החיים הראשונה. במידה שהבעיה אינה חולפת, יש לבצע ניתוח זה.
אצל כ- 1% מהגברים המבוגרים, בעיקר לאחר גיל 40, עלול להתפתח הידרוצל בעקבות חבלה באשכים, ניתוח באזור או גידול. ההידרוצל עלול לגרום לאי נוחות ולנפיחות בשק האשכים ובמקרים מסוימים עלול גם להצביע על בעיות רפואיות נוספות.
הניתוח מצליח ב- 60-80% מהמקרים. הצלחתו מתבטאת בכך שלא מצטברים יותר נוזלים בשק האשכים של המטופל.