17 ינואר 2018 א' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  12.02.2013  באדיבות 

ניתוח לטיפול בפריקת כתף - מידע רפואי

רופא מייעץ: ד"ר גבריאל מוזס

(Repair of Recurrent Shoulder Dislocation (Broca-Perthes-Bankart Procedure) (81.82

הנחיות ואזהרות

לפני הניתוח

לקראת הניתוח יש לבצע בדיקות דימות של אזור הכתף. בהתאם למצב יופנה המטופל לביצוע צילום רנטגן, סריקת אולטרה אסאונד או דימות בתהודה מגנטית (MRI), במטרה להדגים את האזור המיועד לניתוח.
בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי ידרש המטופל לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם, אלקטרוליטים (לרבות סידן, מגנזיום וזרחן), תפקודי כבד, תפקודי קרישה, צילום חזה ואק"ג.
מטופלים שעברו ניתוחים קודמים, אושפזו בעבר, לוקים במחלות כרוניות, סובלים מאלרגיה או נוטלים תרופות מרשם או תוספי מזון יעדכנו על כך את הרופא המנתח ואת הרופא המרדים. מטופלים שסובלים ממחלות נוספות ידרשו לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.
יש להפסיק את נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין) שבוע לפני הליך זה. יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי הצורך בנטילת תחליפים.
במהלך שיחת ההכנה ידביק המנתח על האזור המיועד לניתוח מדבקה מיוחדת על מנת לסמן מקום הניתוח. זהו מעין קעקוע זמני שאינו מסוכן או גורם לכאב.
כדי לאפשר החלמה מהירה ובטוחה לאחר הניתוח יש להימנע מעישון במשך שבועיים לפחות לפני מועד הניתוח וכן במשך שבועיים לאחריו. אין להשתמש בתקופה זו בתחליפי עישון המכילים ניקוטין.

ביום הניתוח

יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת הניתוח.
טרם הניתוח יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק או מעישון.
שערות באזור המיועד לניתוח (אם ישנן) יגולחו על ידי צוות בית החולים טרם הכניסה לחדר הניתוח.

לאחר הניתוח

לאחר סיום הניתוח ישהה המטופל כשעתיים במחלקת ההתאוששות על מנת לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מהניתוח.

התאוששות והחלמה מההליך

ידו של המטופל תושם במתלה והוא יופנה לסדרת טיפולי פיזיותרפיה בדרגת קושי עולה.
במרבית המקרים ניתן לחזור לעבודה קלה מספר ימים לאחר הניתוח.
עבודה מאומצת עם היד לרבות פעילויות ספורט או הרמת משאות כבדים תתאפשר בדרך כלל כעבור מספר שבועות עד חודשים ממועד הניתוח, בהתאם להיקף הניתוח. יש להימנע מספורט מגע (דוגמת כדורגל או כדורסל) במשך ארבעה חודשים לפחות.
המטופל יוזמן לביקורת אצל המנתח שבועיים לאחר ההליך.