18 ינואר 2018 ב' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  12.02.2013  באדיבות 

ניתוח נרחב לכריתת ערמונית

(Radical Prostatectomy (60.5

רופא מייעץ: פרופ' ג'ק בניאל

הנחיות

לפני הניתוח

בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי ידרש המטופל לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם (כולל תפקודי קרישה, כימיה, אלקטרוליטים, תפקודי כבד), צילום חזה ואק"ג. כמו כן יש לבצע בדיקת PSA. זהו סמן בדם שעלול להצביע על נוכחותם של תהליכים סרטניים בבלוטת הערמונית.
על המטופל להביא עימו את תוצאות דגימת הרקמה (ביופסיה) שנערכה לו, כולל את דירוג גליסון שהתקבל, המציין את גודל ומידת התפשטות התאים הממאירים.
מטופלים שעברו ניתוחים קודמים, אושפזו בעבר, לוקים במחלות כרוניות, סובלים מאלרגיה או נוטלים תרופות מרשם או תוספי מזון יעדכנו על כך את הרופא המנתח ואת הרופא המרדים. מטופלים שסובלים ממחלות נוספות ידרשו לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.
יש להתייעץ עם הרופא המטפל ועם המנתח לגבי המשך נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין). בהתאם להחלטת הרופאים תיתכן הפסקה בנטילת תרופות אלו כשבוע לפני ביצוע ההליך.
כדי לאפשר החלמה מהירה ובטוחה לאחר הניתוח יש להימנע מעישון במשך שבועיים לפחות לפני מועד הניתוח וכן במשך שבועיים לאחריו. אין להשתמש בתקופה זו בתחליפי עישון המכילים ניקוטין.

ביום הניתוח

יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת הניתוח.
טרם הניתוח יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק.
שערות באזור המיועד לניתוח (אם ישנן) יגולחו על ידי צוות בית החולים טרם הכניסה לחדר הניתוח.

לאחר הניתוח

לאחר סיום הניתוח ישהה המטופל כשעתיים במחלקת ההתאוששות על מנת לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מהניתוח. מספר שעות לאחר הניתוח יסייע צוות המחלקה למטופל לרדת ממיטתו ולשבת בכורסה.

התאוששות והחלמה מההליך

במהלך האשפוז יחובר המטופל לצנתר (קטטר) למתן שתן ולנקזים שינקזו דם ונוזלים מאזור הניתוח. משככי כאב ינתנו לו לפי דרישה.
מרבית המטופלים חוזרים לתפקוד שגרתי ולעבודה קלה תוך שלושה שבועות ממועד הניתוח. פרק זמן זה ישתנה בין מטופלים שונים, בהתאם למצבם.
יש להקפיד לשטוף היטב את אזור הניתוח עם מים וסבון, מדי יום.
כשבועיים לאחר הניתוח יוזמן המטופל לביקורת אצל המנתח.
מומלץ להימנע מקיום יחסי מין, מהרמת משאות כבדים או מפעילות גופנית מאומצת במשך 6-8 שבועות לאחר הניתוח.
רצוי שהמטופל ינוח בביתו במשך כחודש עד חודש וחצי לאחר הניתוח. מומלץ להימנע מנהיגה אם חשים תשישות או סחרחורת, עד לחלוף תחושות אלו.
המטופל ישאר עם הצנתר במשך שבועיים לאחר הניתוח, עד להחלמה מלאה של השופכה והסוגר (גם לאחר השחרור מבית החולים). לפני השחרור יקבל המטופל הדרכה לגבי שימוש נכון בצנתר.
בעקבות ניתוח זה תיתכנה תופעות הכוללות אי שליטה במתן שתן וקושי בהשגת זקפה. מידת חומרתן של תופעות אלו תלויה במצבו הרפואי הכללי של המטופל, בגודלו של הגידול בערמונית, במהלך הניתוח עצמו ובמידת שימור העצבים. דבר זה נכון במיוחד לגבי גברים מבוגרים, אצלם גם נזק מזערי לעצבים באזור עלול לגרום לבעיות זקפה.
שליטה תקינה בשלפוחית השתן תחזור אצל מרבית המטופלים תוך שבועות ספורים עד חודשים בודדים ממועד הניתוח. עם זאת, כ- 2-5% מהמטופלים עלולים לסבול מבעיה כרונית של אי שליטה חריפה בשלפוחית. אצל שליש מהמנותחים עלולה להישאר אי שליטה קלה בשלפוחית שתבוא לידי ביטוי בדליפת כמות קטנה של שתן בזמן שהם משתעלים, מתעטשים, צוחקים בחוזקה או מבצעים פעילות גופנית מאומצת.
בעיות בזקפה אף הן אינן נדירות ונגרמות בשל פגיעה בכלי הדם או העצבים שבאזור הגורמת לירידה בזרימת הדם לפין. רבות מהבעיות הללו פתירות עזרת טיפול תרופתי. לעתים ירשום הרופא המטפל תרופה לטיפול בבעיות זקפה דוגמת ויאגרה, סיאליס או לויטרה שיש ליטול החל מיום לאחר הניתוח, במשך כמה שבועות.
כמעט כל הגברים העוברים ניתוח נרחב לכריתת ערמונית צפויים לסבול מקושי מסוים בהשגת זקפה עצמונית (ספונטנית) בשבועות הראשונים לאחר הניתוח. ככל שהמטופל צעיר יותר, כך גבוהים יותר סיכוייו לשמור על יכולתו המינית טרם הניתוח.
לאחר ניתוח נרחב לכריתת ערמונית אין שפיכה מאחר שבמהלך הסרת הערמונית קושר המנתח את חבל הזרע המוביל את הזרע מהאשכים אל הערמונית, משני הצדדים. משמעות הדבר היא שנוזל הזרע אינו נפלט יותר מהפין אלא נאגר באשכים. היעדר שפיכה אינה מפריעה לתפקוד מיני תקין.