02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.02.2013  באדיבות 

ניתוח לאבחון וטיפול במפרק הקרסול (ארתרוסקופיה, ארטרוסקופיה) - מידע רפואי

רופא מייעץ: פרופ' שמואל דקל

(Ankle Arthroscopy (80.21
מעודכן לתאריך  13.02.2013  באדיבות 

מבוא לארתרוסקופיה

הליך זה יבוצע אצל מטופל שפעולת מפרק הקרסול שלו נפגמה או גורמת לו לכאב עז. בהליך זה ניתן לאבחן מצבי מחלה במפרק ולברר את הגישה הטיפולית הנדרשת, לרבות האם נדרש טיפול תרופתי, האם ניתן לתפור קרעים או להסיר חלקים נגועים או שאין מנוס מהחלפת המפרק או חלק ממנו. במהלך הניתוח ניתן לערוך תיקונים קלים במפרק. ההליך מבוצע בגישה זעיר פולשנית.
מפרק הקרסול הוא נקודת החיבור בין עצמות השוקה והשוקית (העצמות התחתונות ברגל) לבין כף הרגל. המפרק מוחזק באמצעות סחוס וגידים המחברים בין תחתית עצם השוקה ועצם השוקית לבין כף הרגל ומאפשרים את כיפוף הכף הרגל מעלה ומטה ולצדדים. סביב למפרק הקרסול נמצאים סחוסים דמויי רצועות שתפקידם להקל על התנועה.
מפרק הקרסול הוא מפרק גדול יחסית המסוגל להתמודד עם משקל הגוף המופעל עליו כאשר האדם עומד. הסחוס בין העצמות פועל כבולם זעזועים וסופג את כוחות הפגיעה בקרקע בזמן הליכה, קפיצה או ריצה. אם סחוס זה נהרס, העצמות תתחככנה זו בזו, דבר אשר יוביל לשחיקתן ויגרום לכאב עז ולהגבלת תנועה.
הסחוס עלול להיהרס כתוצאה מחבלה, מדלקת מפרקים או מתקיפה עצמית של הגוף את הסחוס והמפרק עצמו (מחלה הנקראת אוסתיאוארתריטיס). שחיקת סחוס היא תופעה שכיחה ביותר. מעריכים שכ- 80% מהאוכלוסייה תסבול משחיקה מסוימת בסחוס במפרק כלשהו בגוף עד גיל 65.
לא ניתן לרפא את הסחוס או להפוך את תהליך שחיקתו. בעזרת טיפול תרופתי ניתן לשכך את הכאב הנגרם עקב כך.
בעיות נוספות במפרק הקרסול תיתכנה גם עקב קריעה או מתיחה של רצועות הגידים, מצב אשר עלול לגרום לכאב בזמן הפעלת המפרק או לפגוע בזוויות הכיפוף של המפרק. לחץ מתמשך על הקרסול עלול לגרום להתפתחות סדקים זעירים בעצם השוקה או בכף הרגל ואף לשבירת רסיסי עצם וסחוס. אלו עלולים להצטבר בתוך המפרק ולפגוע בפעילותו.
עוד בעיה בקרסול עלולה להיגרם עקב צמיחת עצם בקצה התחתון של עצם השוקה או השוקית, כך שבכל פעם שהקרסול מכופף קדימה, עצם השוקה או השוקית מתחככת בעקב וגורמת לכאב עז. תופעה זו שכיחה אצל שחקני כדורגל.
ארתרוסקופיה של מפרק הקרסול נועדה לאבחן האם העצמות חולות או שחוקות, האם הרצועות המייצבות את הקרסול נקרעו או עומדות להיקרע, האם קיימים רסיסי עצם או סחוס בתוך המפרק והאם הסחוס קרוע או שחוק. בהתאם לממצאי הבדיקה יוחלט על הטיפול הנדרש. חלק מהטיפולים יבוצעו במהלך הארתרוסקופיה עצמה.