04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.02.2013  באדיבות 

ניתוח להחלפת מפרק הברך - מידע רפואי

רופא מייעץ: פרופ' שמואל דקל

(Knee Replacement Surgery (Knee Arthroplasty) (81.54
מעודכן לתאריך  13.02.2013  באדיבות 

הנחיות

לפני הניתוח

מצב מפרק הברך יאובחן על ידי אורתופד, בהתאם לבדיקת המקום ולתוצאותיהן של בדיקות דימות כגון צילום רנטגן, סריקת אולטרה סאונד ודימות בתהודה מגנטית (MRI).
בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי ידרש המטופל לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם, אלקטרוליטים (לרבות סידן, מגנזיום וזרחן), תפקודי כבד, תפקודי קרישה, צילום חזה ואק"ג.
מטופלים שעברו ניתוחים קודמים, אושפזו בעבר, לוקים במחלות כרוניות, סובלים מאלרגיה או נוטלים תרופות מרשם או תוספי מזון יעדכנו על כך את הרופא המנתח ואת הרופא המרדים. מטופלים שסובלים ממחלות נוספות ידרשו לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.
יש להפסיק את נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין) שבוע לפני הליך זה. יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי הצורך בנטילת תחליפים.
כדי לאפשר החלמה מהירה ובטוחה לאחר הניתוח יש להימנע מעישון במשך שבועיים לפחות לפני מועד הניתוח וכן במשך שבועיים לאחריו. אין להשתמש בתקופה זו בתחליפי עישון המכילים ניקוטין.

ביום הניתוח

יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת הניתוח.
טרם הניתוח יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק או מעישון.
שערות באזור המיועד לניתוח (אם ישנן) יגולחו על ידי צוות בית החולים טרם הכניסה לחדר הניתוח.

לאחר הניתוח

לאחר סיום הניתוח ישהה המטופל כשעתיים במחלקת ההתאוששות על מנת לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מהניתוח. מספר שעות לאחר הניתוח יסייע צוות המחלקה למטופל לרדת ממיטתו ולשבת בכורסה.
בהתאם לסוג הפעולה שתבוצע, ייתכן שבמקום הניתוח יהיו נקזים אשר ינקזו דם ונוזלים מאזור הניתוח.

התאוששות והחלמה מההליך

ההתאוששות מניתוח זה ארוכה יחסית וכוללת אשפוז במשך מספר ימים ולאחריו טיפול פיזיותרפי במשך כעשרה שבועות שמטרתו להרגיל את המטופל להשתמש במפרק החדש.
בדרך כלל ניתן לשוב לתפקוד שגרתי ולעבודה משרדית קלה תוך חודשיים וחצי עד שלושה חודשים ממועד הניתוח.
אין לבצע פעילות גופנית מאומצת.
המטופל יוזמן לביקורת אצל המנתח שבועיים לאחר ההליך. יש לפעול על פי הנחיות המנתח.
המטופל יהיה בקשר קבוע עם המנתח והפיזיותרפיסט במהלך החודשים לאחר הניתוח. הטיפול הפיזיותרפי מהווה חלק בלתי נפרד מהניתוח. ללא אימון הגוף עלול המטופל להיכשל ביכולתו להשתמש במפרק החדש ולסבול מתנועתיות מוגבלת.