14 אוגוסט 2022 י"ז אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.02.2013  באדיבות 

ניתוח להחלפת מפרק הירך - מידע רפואי

רופא מייעץ: פרופ' שמואל דקל

(Hip Replacement Surgery (Hip Arthroplasty) (81.51
מעודכן לתאריך  13.02.2013  באדיבות 

מבוא

הליך זה יבוצע אצל מטופל שפעולת מפרק הירך שלו נפגמה או גורמת לו לכאב עז, וטיפול שמרני אינו מביא להקלה.
מפרק הירך הוא החיבור בין עצם הירך העליונה לבין עצם האגן. המפרק בנוי בצורת מכתש ועלי. ראש עצם הירך העליונה צורתה כדורית ומתאימה בדיוק לתוך שקע כדורי בעצם האגן. כדוריות המפרק היא שמאפשרת את התזוזה הנרחבת של הרגליים, הן לצדדים והן קדימה ואחורה.
בין עצם הירך העליונה לעצם האגן נמצא סחוס אשר מונע את חיכוך העצמות זו בזו ומסייע לתנועה. אם סחוס זה נפגע או נהרס, חיכוך העצמות זו בזו עלול לגרום לשחיקת העצמות ולכאב עז המגביל את התנועה. שחיקת סחוס היא תופעה שכיחה ביותר. מעריכים שכ- 80% מהאוכלוסייה תסבול משחיקה מסוימת בסחוס במפרק כלשהו בגוף עד גיל 65.
הסחוס עלול להיהרס כתוצאה מחבלה, דלקת מפרקים או תהליכי שחיקה הנובעים מתהליך ההזדקנות הטבעי. לא ניתן לרפא את הסחוס או להפוך את תהליך שחיקתו. בעזרת טיפול תרופתי ניתן לשכך את הכאב הנגרם עקב כך.
הטיפול הראשוני בבעיה כולל טיפול באמצעות סטרואידים ותרופות לשיכוך כאב וכן טיפול פיזיותרפי. אם טיפולים אלו אינם מועילים והמטופל סובל מכאב עז או שתנועת מפרק הירך שלו מוגבלת הוא יופנה בדרך כלל לניתוח להחלפת מפרק הירך. הניתוח יעיל בכ- 95% מהמקרים. לאחר שיקום ופיזיותרפיה נהנים המטופלים מהקלה בכאב ובשיפור ביכולתם להשתמש במפרק הירך.