19 ינואר 2018 ג' שבט תשע"ח
מעודכן לתאריך  13.02.2013  באדיבות ה 

בורסיטיס (דלקת אמתחת, דלקת כסת)

Bursitis

טיפול בבורסיטיס

ברוב המקרים ניתן לטפל בבורסיטיס באמצעות שיטות טיפול עצמי ותרופות לשיכוך כאב הנמכרות ללא מרשם רופא. הכאב חולף, בדרך כלל, תוך כמה שבועות אם כי יכול לעבור זמן רב עד שהנפיחות תעלם לגמרי. זמן ההחלמה תלוי במיקום הבורסיטיס והאם הוא זיהומי.
לאחר ניקוז הנוזלים ממרפק נגוע בבורסיטיס יחול שיפור בסימפטומים תוך כשבועיים. אם היה זיהום יחלפו כחמישה שבועות לפני שיחול שיפור. במקרה של בורסיטיס זיהומי בברכיים ניתן להתחיל לראות סימני שיפור כשלושה שבועות לאחר ניקוז הנוזלים.

טיפול עצמי

לרוב יומלץ על טיפול עצמי הכולל את האמצעים הבאים:
  • הגנה מפציעה נוספת. כדאי להשתמש ברפידות או במגנים מיוחדים על מנת להגן על המפרק מפציעות נוספות.
  • מנוחה. מומלץ לתת לאזור הגוף הפגוע לנוח עד שיחול שיפור בסימפטומים ולהימנע מכל פעילות שגורמת לכאב נוסף.
  • קירור המקום. הנחת קרח היא שיטה יעילה מאד להפחתת סימפטומים של דלקת, נפיחות וכאב. יש לעטוף את הקרח במגבת ולהניח אותו על האזור שנפגע למשך 10-20 דקות. רצוי לחזור על הפעולה כל כמה שעות. אפשר להשתמש גם בקוביות קרח או בשקית של ירקות קפואים, כשהם עטופים במגבת.
  • חבישת לחץ. שימוש בתחבושות, שרוולים או גרביים אלסטיים המפעילים לחץ על המפרקים הפגועים עשוי להקל על הכאב.
  • הרמה. הרמת המפרק המודלק מעל גובה הלב, כשזה אפשרי, עשויה לעזור להפחתת התהליך הדלקתי. לדוגמה, ניתן לתמוך את כף הרגל באמצעות כרית כדי להגביה קרסול שנפגע.
 
יש להמשיך בטיפולים אלו עד שמרגישים שיפור בסימפטומים.

נטילת תרופות נוגדות כאב

תרופות נוגדות כאב כמו פאראצטמול או איבופרופן יעילות להקלת כאב. איבופרופן ותרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות (NSAID’s) אחרות כמו נפרוקסן (שמות מסחריים: נקסין®, נרוסין®, פוינט®) או דיקלופנק (שמות מסחריים: וולטרן®, אביטרן®, ארתרוטק®, קטאפלם®) עשיות גם להפחית את הדלקת.
יש לעיין בעלון לצרכן שמצורף לאריזת התרופה ולוודא שהתרופה מתאימה למטופל וכי המינון נכון.

ניקוז הנוזלים

אם הנפיחות שמתפתחת חמורה במיוחד ניתן לשקול לבצע ניקוז של הנוזלים בשאיבה (aspiration). טיפול זה עשוי לשפר את טווח התנועה של המפרק ולהקל על הכאב.
השאיבה מבוצעת בעזרת מחט המוחדרת אל הבורסה, דרכה נשאבים הנוזלים. בסיום ההליך האזור נחבש. יש להימנע מפעילות מאומצת במשך כיומיים לאחר ביצוע הליך רפואי זה.

טיפול בקורטיקוסטרואידים

אם הסימפטומים של בורסיטיס חמורים במיוחד או שאינם מגיבים לטיפולים אחרים ניתן לשקול הזרקת קורטיקוסטרואידים. לחומרים אלו פעילות נוגדת דלקת חזקה.
קורטיקוסטרואידים מוזרקים ישירות לאזור הפגוע. להזרקת קורטיקוסטרואידים תיתכנה תופעות הלוואי הבאות:
  • הידלדלות הרקמה מסביב לבורסה.
  • שינוי בצבע העור באזור ההזרקה.
 
לא ניתן להזריק קורטיקוסטרואידים אם קיים חשד שמדובר בבורסיטיס זיהומי. אין להזריק יותר משלוש זריקות בשנה של קורטיקוסטרואידים, באותו אזור בגוף.

אנטיביוטיקה

אם בדיקות שנערכו מאשרות שמדובר בבורסיטיס זיהומי ירשום הרופא למטופל טיפול אנטיביוטי מהסוגים הבאים:
  • אריתרומיצין (שם מסחרי: אריתרו-טבע®).
  • קלריתרומיצין (שמות מסחריים: קלריתרומיצין-טבע®, קארין®, קלאסיד®, קלרידקס®).
 
לרוב נלקחות תרופות אלה בבליעה (כטבליות או ככמוסות) פעמיים או ארבע פעמים ביום, במשך שבעה ימים. יש לקחתן בהתאם להוראות הרופא.
לאחר שבוע של טיפול יש לחזור לביקורת כדי לבדוק את מידת התגובה לטיפול. אם עדיין יש סימני זיהום עלול להיות צורך בנטילת האנטיביוטיקה במשך שבוע נוסף.
חשוב לסיים את כל הטיפול באנטיביוטיקה, גם אם יש שיפור בסימפטומים. השלמת הטיפול תסייע למנוע את חזרת הזיהום.

המשך בירור

אם לא חל שיפור בסימפטומים לאחר כחודשיים במהלכם מנסים טיפולים שונים יופנה המטופל להמשך בירור אצל ריאומטולוג (רופא מומחה במחלות הפוגעות בעצמות, בשרירים ובמפרקים) או אצל אורתופד מנתח.
גם במקרה של בורסיטיס זיהומי שאינו מגיב לאנטיביוטיקה או בורסיטיס זיהומי חוזר ידרש המשך בירור.

ניתוח

במקרים מסוימים כגון הישנות של בורסיטיס זיהומי, ניתן לכרות את הבורסה הפגועה.