28 יוני 2022 כ"ט סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.02.2013  באדיבות 

ניתוח לכריתת קשת החוליה (למינקטומי) - מידע רפואי

רופא מייעץ: פרופ' יזהר פלומן

(80.5) Laminectomy
מעודכן לתאריך  13.02.2013  באדיבות 

מבוא

הליך זה יבוצע על מנת לטפל בהיצרות של תעלת השדרה.
עמוד השדרה בנוי משרשרת של 33 טבעות גרמיות, הנקראות חוליות. החוליות מתחילות בצוואר ומסתיימות בעצם הזנב. כל חוליה בנויה מגוף עגול קדמי וקשת אחורית. חיבור כל החוליות והקשתות יוצר תעלה המהווה את תעלת השדרה, בתוכה עובר חוט השדרה.
מצבי מחלה שונים עלולים לגרום ללחץ על חוט השדרה או על שורשי העצבים היוצאים ממנו. מצבים אלו כוללים פריצת דיסק והיצרות של תעלת השדרה (spinal stenosis) עקב פגם מולד, מחלת מפרקים שגרונית, חבלה, שינויים ניווניים בחוליות בגיל מבוגר וגידולים בחוט השדרה או בקרומים העוטפים אותו.
הסימפטומים שיתכנו תלויים במיקום בו נוצר הלחץ. כשהלחץ הוא על חוט השדרה עצמו (במקרה של היצרות תעלת השדרה) המטופל עלול להתלונן על הרדמות של הגפיים, חולשה, התכווצויות או כאב רגליים, בעיקר לאחר ישיבה ממושכת. הסימפטומים יהיו ברובם בשני צידי הגוף.
במקרה של היצרויות חמורות יתכנו שיבושים בפעולת המעיים ובהטלת השתן (אי שליטה על סוגרים) ולעיתים גם קשיים בפעילות המינית. במקרים נדירים יתכן שיתוק גפיים חלקי או מלא.
במקרה של לחץ על שורשי העצבים היוצאים מחוט השדרה (בעיקר בפריצת דיסק) יתכנו כאבים המקרינים לגפיים, הפרעות תחושתיות, חולשת שרירים ואף הפרעות בפעילות המעיים, במתן שתן ובתפקוד המיני.
לרוב יומלץ תחילה על טיפול שמרני (לא ניתוחי) הכולל תרופות אנטי דלקתיות שאינן מכילות סטרואידים, משככי כאב, הזרקת סטרואידים, הגבלת פעילות גופנית, טיפול פיזיותרפי ושימוש בחגורות תומכות. במקרים חמורים יותר או במקרים בהם הטיפול השמרני לא עזר, יוצע למטופל טיפול ניתוחי.
הטיפולים הניתוחיים השכיחים ביותר הם טיפולים להסרת הדיסק או חלקי הדיסק הלוחצים על שורש העצב (דיסקטומי, שאיבת דיסק, צריבת דיסק) וניתוח לכריתת קשת החוליה (למינקטומי).
בניתוח זה נחתכת ומוסרת קשת החוליה וכך משתחרר הלחץ מחוט השדרה ומהשורשים היוצאים ממנו. הסרת קשת החוליה מאפשרת גם גישה אל חוט השדרה במקרים בהם הגורם להיצרות הוא גידול בחוט השדרה או בקרומים העוטפים אותו.
לעתים יבוצע הליך זה גם במסגרת כריתת דיסק בין חולייתי, על מנת להקל על הסרתו וכן כשנדרש תיקון של עיוות מבני של עמוד השדרה גם ללא לחץ על העצבים (לדוגמה, במקרה של קיפוזיס (עקמת, גיבנת)). החיתוך שמבוצע בניתוח זה נעשה בחלק האחורי (קשת) של חוליה אחת או יותר. אזורים שכיחים בהם מבוצע הניתוח הם עמוד השדרה הצווארי או המותני.