18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.02.2013  באדיבות 

ניתוח לכריתת דיסק מותני (דיסקטומי) - מידע רפואי

רופא מייעץ: פרופ' יזהר פלומן

(Lumbar Discectomy (80.51
מעודכן לתאריך  13.02.2013  באדיבות 

הנחיות

לפני הניתוח

האבחנה תיקבע בהתאם לסימפטומים מהם סובל המטופל ובדיקה גופנית על ידי הרופא המטפל. לרוב יופנה המטופל גם לבדיקות דימות כגון טומוגרפיה ממוחשבת (CT) ודימות בתהודה מגנטית (MRI).
בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי ידרש המטופל לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם, אלקטרוליטים, תפקודי קרישה, צילום חזה ואק"ג.
מטופלים שעברו ניתוחים קודמים, אושפזו בעבר, לוקים במחלות כרוניות, סובלים מאלרגיה או נוטלים תרופות מרשם או תוספי מזון יעדכנו על כך את הרופא המנתח ואת הרופא המרדים. מטופלים שסובלים ממחלות נוספות ידרשו לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.
יש להפסיק את נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין) שבוע לפני הליך זה. יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי הצורך בנטילת תחליפים.
כדי לאפשר החלמה מהירה ובטוחה לאחר הניתוח יש להימנע מעישון במשך שבועיים לפחות לפני מועד הניתוח וכן במשך שבועיים לאחריו. אין להשתמש בתקופה זו בתחליפי עישון המכילים ניקוטין.

ביום הניתוח

יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת הניתוח.
טרם הניתוח יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק או מעישון.
שערות באזור המיועד לניתוח (אם ישנן) יגולחו על ידי צוות בית החולים טרם הכניסה לחדר הניתוח.

לאחר הניתוח

לאחר סיום הניתוח ישהה המטופל כשעתיים במחלקת ההתאוששות על מנת לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מהניתוח. לאחר מכן יועבר המטופל למחלקת האשפוז.

התאוששות והחלמה מההליך

יום למחרת הניתוח יוכל המטופל לרדת מן המיטה, אם רמת הכאב תאפשר זאת. ירידה מהמיטה תבוצע בהשגחת הצוות הסיעודי במחלקה. בהתאם לצורך יוצעו למטופל תרופות לשיכוך כאב.
כ-24 שעות לאחר הניתוח, כתלות בכמות ההפרשות, יוסרו הנקזים ממקום הניתוח.
מרבית המטופלים ישתחררו לביתם יום לאחר הניתוח.
המנתח עשוי להורות על שימוש בחגורת גב.
ב-3-4 שבועות הראשונים לאחר הניתוח אסור לשבת ישיבה ממושכת. מותרת ישיבה לפרקי זמן קצרים שאינם עולים על 10 דקות בכל פעם, למטרת ארוחות והתפנות בשירותים בלבד.
בהתאם להוראות המנתח ובאישורו, יופנה בדרך כלל המטופל לטיפול פיזיותרפי קל כשבועיים לאחר הניתוח.
המטופל יוזמן לביקורת כשבועיים לאחר ביצוע ההליך.