28 מאי 2022 כ"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  15.02.2021  באדיבות ה 

בעיות שפיכה (שפיכה מוקדמת, שפיכה מאוחרת, שפיכה אחורית) - מידע רפואי

Premature Ejaculation, Retarded Ejaculation, Retrograde Ejaculation
מעודכן לתאריך  15.02.2021  באדיבות ה 

מבוא לבעיות שפיכה

שפיכה היא פליטה של זרע מהפין בזמן אורגזמה (פורקן מיני).
בעיות שפיכה כגון שפיכה מוקדמת שכיחות קרב גברים. גברים רבים חווים לפחות תקופה אחת במהלך חייהם במהלכה הם סובלים מבעיה כלשהי הקשורה לשפיכה.
בעיות שפיכה נחלקות לשלושה סוגים עיקריים שכוללים:
  • שפיכה מוקדמת.
  • שפיכה מאוחרת.
  • שפיכה אחורית.
 

שפיכה מוקדמת

שפיכה מוקדמת היא הבעיה השכיחה ביותר. משמעותה שזרע הגבר נפלט מהפין מוקדם מהרצוי במהלך קיום יחסי מין.
אנשים רבים כלל אינם יודע מהו משך הזמן הנחשב תקין במהלך קיום יחסי מין. מחקר שנערך בקרב 500 זוגות מחמש מדינות מצא שהזמן הממוצע שעובר מרגע החדירה ועד לשפיכה הוא כחמש וחצי דקות.
בפועל, כל זוג מגדיר עבור עצמו מהו משך הזמן הראוי והרצוי עד להגעה לשפיכה. עם זאת, אם באופן קבוע מגיע הגבר לשפיכה תוך פחות מדקה או כעבור כדקה ממועד החדירה, הדבר נחשב כבעיה רפואית הדורשת טיפול.

שפיכה מאוחרת

שפיכה מאוחרת הוא מצב המאופיין בעיכוב בהגעה לשפיכה או חוסר יכולת להגיע לשפיכה בזמן קיום יחסי מין, למרות שהגבר מרוגש וזקפתו תקינה.
שפיכה מאוחרת נקראת לעיתים גם שפיכה מעוכבת או הפרעה באורגזמה הגברית.

שפיכה אחורית

שפיכה אחורית היא בעיית שפיכה לא שכיחה. באופן תקין נפלט נוזל הזרע מקצה השופכה. השופכה היא צינור שעובר משלפוחית השתן לאורך הפין, דרכה מופרש השתן מהגוף. במצב של שפיכה אחורית נוזל הזרע נשפך לכיוון ההפוך, אל שלפוחית השתן, במקום אל מחוץ לגוף.
גברים הסובלים משפיכה אחורית מגיעים לאורגזמה אך אינם פולטים את נוזל הזרע (לעתים נפלטת כמות קטנה). מצב זה אינו מסוכן לבריאות אך עלול לפגוע בפוריות הגבר.

טיפול בבעיות שפיכה

ניתן לטפל בשפיכה מוקדמת באמצעים תרופתיים כגון תרופות נוגדות דיכאון ממשפחת ה- SSRI’s (מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין), המסוגלים לעכב את השפיכה. טיפול זוגי גם כן עשוי להועיל.
הטיפול שיומלץ במקרה של שפיכה מאוחרת יקבע בהתאם לגורם למצב. אם המצב נגרם כתופעת לוואי של טיפול תרופתי יומלץ על החלפת הטיפול. במידה שמדובר בגורם נפשי, יומלץ על טיפול כגון טיפול פסיכולוגי.
מרבית הגברים אינם זקוקים לטיפול בשפיכה אחורית מאחר שהם מסוגלים לקיים יחסי מין מספקים והבעיה אינה פוגעת באיכות חייהם או בבריאותם. עם זאת, אם גבר הסובל משפיכה אחורית ירצה להרות ילדים הוא וזוגתו יזדקקו לטיפולי פוריות על מנת להפיק זרע. במקרים מסוימים ניתן לטפל במצב באמצעים תרופתיים.

גורמים לבעיות שפיכה

בעיות שפיכה הן נושא מורכב. הן עלולות להיגרם עקב גורמים שונים, לרבות:
  • מתח.
  • בעיות בזוגיות.
  • חרדה או חשש מאובדן זקפה ומתפקוד מיני לא תקין. 
  • משקעים רגשיים שקשורים לאירוע מיני שלילי שקרה בעבר.
  • דיכאון.
  • נטילת תרופות מסוימות או מצבים רפואיים שונים (לדוגמה, סוכרת עלולה לגרום לשפיכה מאוחרת).
 
שפיכה אחורית היא בעיה נדירה באוכלוסיה הכללית אולם זהו סיבוך שכיח יחסית לאחר ניתוחים מסוימים לרבות ניתוח בבלוטת הערמונית. גם בקרב חולי סוכרת וטרשת נפוצה שפיכה אחורית שכיחה יחסית.
שפיכה אחורית נגרמת עקב נזק לעצבים או לשרירים הנמצאים בצוואר שלפוחית השתן (הנקודה בה השופכה מתחברת לשלפוחית). נזק זה עלול להיגרם במהלך ניתוח בשלפוחית או בערמונית. 

שכיחות התופעה

שפיכה מוקדמת היא הבעיה השכיחה ביותר מבין כלל בעיות השפיכה. מחקרים שנערכו בתחום העלו כי 1 מכל 3 גברים דיווח שסבל משפיכה מוקדמת. מעריכים כי המספרים בפועל גבוהים אף יותר, מאחר שגברים רבים מתביישים להודות כי הם סובלים מבעיות אלו.
אף ששפיכה מאוחרת היא בעיה שכיחה פחות, ההערכה היא כי 1 מכל 20 גברים התקשה להגיע לאורגזמה ולשפיכה במשך חודש אחד לפחות, בשנה החולפת.

מעורבות בן או בת הזוג

מומלץ שבן או בת הזוג יהיו מעורבים בטיפול בבעיה. תמיכת בן או בת הזוג חיוניים להצלחת הטיפול. פעמים רבות אף עולה כי גם לבן או בת הזוג בעיות משלהם בתפקוד המיני, שלעתים מחמירות עוד יותר את בעיית השפיכה.