16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  15.02.2021  באדיבות ה 

בעיות שפיכה (שפיכה מוקדמת, שפיכה מאוחרת, שפיכה אחורית) - מידע רפואי

Premature Ejaculation, Retarded Ejaculation, Retrograde Ejaculation
מעודכן לתאריך  15.02.2021  באדיבות ה 

סימפטומים של בעיות שפיכה

שפיכה מוקדמת

הסימפטום העיקרי של שפיכה מוקדמת הוא חוסר יכולת לשלוט בתזמון השפיכה עד למועד בו שני בני הזוג מעוניינים בכך.
אף שלא קיימת הגדרה למשך הזמן הרצוי או הנדרש עד לשפיכה בזמן קיום יחסי מין נהוג להתייחס למצב בו השפיכה מתרחשת טרם החדירה או תוך כדקה ממועד החדירה לנרתיק, כאל שפיכה מוקדמת.
תקופות מזדמנות של שפיכה מוקדמת הן תופעה שכיחה ולרוב אינן מהוות גורם לדאגה. עם זאת, אם כמחצית מהנסיונות לקיים יחסי מין נגמרים בשפיכה מוקדמת, יומלץ בדרך כלל על קבלת טיפול.

סוגים של שפיכה מוקדמת

מבחינים בין שני סוגים של שפיכה מוקדמת:
  • שפיכה מוקדמת ראשונית – מצב בו הגבר סובל משפיכה מוקדמת החל מהמועד בו נעשה פעיל מינית.
  • שפיכה מוקדמת משנית – שפיכה מוקדמת שהתפתחה אצל גבר שקודם לכן לא סבל מהתופעה וקיים יחסי מין בהצלחה בעבר.
 
שפיכה מוקדמת ראשונית שכיחה פחות (כ- 2% מהגברים הפעילים מינית). גברים הסובלים משפיכה מוקדמת ראשונית אינם מסוגלים לעכב את מועד השפיכה במרבית הפעמים בהם הם מקיימים יחסי מין. מצב זה גורם לתחושות של מבוכה ותסכול ופוגע באופן חמור באיכות החיים. פעמים רבות גברים הסובלים ממצב זה נמנעים לחלוטין מקיום יחסי מין.

שפיכה מאוחרת

שפיכה מאוחרת מאופיינת בעיכוב משמעותי בזמן שעובר עד לשפיכה או בחוסר יכולת כללית להגיע לשפיכה.
לא קיימת הגדרה חד משמעית לגבי משך הזמן שעובר עד שהשפיכה נחשבת מאוחרת. עם זאת, זקפה לא רצויה שנמשכת 30-60 דקות ללא שפיכה עלולה להצביע על שפיכה מאוחרת. גם אם לא ניתן להגיע לשפיכה בכמחצית מהפעמים בהם מקיימים יחסי מין, יתכן שמדובר בשפיכה מאוחרת.
בדומה לשפיכה מוקדמת, גם שפיכה מאוחרת עלולה להיות ראשונית או משנית (כזו שהופיע לפתע, אף שבעבר לא סבל הגבר מבעיה זו). שפיכה מאוחרת ראשונית אינה שכיחה ומעריכים כי מדובר בגבר אחד מכל 1000.
ניתן לסווג שפיכה מאוחרת באופן הבא:
  • שפיכה מאוחרת כללית – בעיה המתרחשת בכל מצב מיני.
  • שפיכה מאוחרת תלוית מצב – אם התופעה מתרחשת רק במצבים מסוימים.
 
לדוגמה, יתכן מצב בו השפיכה תקינה בזמן אוננות אך מאוחרת במהלך קיום יחסי מין זוגיים. שפיכה מאוחרת תלוית מצב לרוב מצביעה על גורם נפשי לבעיה.

שפיכה אחורית

מלבד היעדר נוזל הזרע, הסימפטום העיקרי של שפיכה אחורית הוא הופעת עכירות בשתן במהלך ההשתנה הראשונה לאחר קיום יחסי מין. העכירות בשתן נגרמת עקב נוכחות נוזל הזרע בתוכו.

דם בנוזל הזרע

נוכחות דם בנוזל הזרע עלולה להוות סימן אזהרה אם כי במרבית המקרים הגורם אינו משמעותי והתופעה חולפת לאחר מספר ימים, ללא צורך בטיפול. לרוב מדובר בדלקת בשופכה או בבלוטת הערמונית.
  • עם זאת, אם המצב נמשך יש לפנות לבדיקת אורולוג (רופא מומחה בטיפול במערכת השתן ובמערכת המין הגברית) מאחר שיתכנו גם גורמים חמורים יותר למצב.
 
גורמים אפשריים כוללים מכה או חבלה באזור איברי הרבייה וכן זיהומים המועברים בזמן קיום יחסי מין כמו זיבה (גונוריאה) או כלמידיה (חיידק שמועבר בזמן מגע מיני וגורם לדלקת השופכה אצל גברים ונשים).
מחלות שונות בבלוטת הערמונית עלולות גם כן לגרום להופעת דם בנוזל הזרע, בפרט אצל גברים לאחר גיל 40. במקרים נדירים עלול דם בנוזל הזרע להיות סימפטום של סרטן ערמונית.